Je poleti boljši topel ali hladen tuš?

Je v vročih poletnih dneh bolje poseči po vročem ali hladnem tušu?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Če se sprašujete, ali se je poleti bolje tuširati s toplo ali hladno vodo, imamo odgovor. Presenetljivo, a resnično dejstvo je, da hladna prha telesu ne pomaga učinkovito znižati temperature. Hlajenje kože z ledeno vodo lahko povzroči kar nekaj neprijetnosti, kot so krčenje krvnih žil, kar moti enega glavnih mehanizmov telesa za ohlajanje. Po ledeni prhi bo telo poskušalo samo sebe ogreti, kar lahko povzroči občutek še večje vročine kot prej.

Ohlajanje telesa

Daljša izpostavljenost hladni vodi, na primer kopanje v morju, reki ali jezeru lahko postopoma ohladi telo, a običajne prhe trajajo premalo, da bi dosegle podoben učinek. Zato je mlačen tuš, še zlasti pred spanjem, pogosto boljša izbira – pospeši namreč pretok krvi proti koži in tako izboljša odvajanje toplote.

01fpa skok morje 007

Prednosti toplega tuša

Topel tuš sprošča telo, izboljšuje kakovost spanca ter zmanjšuje mišično napetost in bolečine, povezane s kroničnimi boleznimi. Poleg tega spodbuja prekrvavitev – toplota razširi krvne žile, zmanjša arterijsko togost (kar je pomembno za preprečevanje srčno-žilnih težav) in izboljša pretok krvi tudi pri bolnikih s kroničnim srčnim popuščanjem. Med negativnimi učinki tople prhe pa so sušenje kože in las ter morebiten padec krvnega tlaka, kar lahko vodi do omedlevice in s tem nevarnosti padcev.

Kaj pa hladen tuš?

Tudi ta ima svoje prednosti – še posebej, če sledi topli vodi. Takšno izmenično prhanje spodbuja prekrvavitev, aktivira simpatični živčni sistem in pospeši presnovo. Vendar lahko pri zelo hladni vodi pride do “hladnega šoka”, ki povzroči hiperventilacijo ali – v skrajnih primerih – celo srčni napad.