In prav zato se morda zdi nemogoče popolnoma izkoreniniti ta nadležen pojav, ki predstavlja težavo tako iz estetskih kot zdravstvenih razlogov.
Na žalost ni nobenega načina, da bi popolnoma preprečili nastajanje prahu. Toda frustrirajoči cikel nenehnega čiščenja lahko bolje obvladate, ko razumete, kaj ga povzroča in kateri so največji skriti sprožilci prahu.
Zato vam predstavljamo nekaj znanih in neznanih razlogov, zakaj je vaš dom vedno prašen in kako se ga znebiti.
Ne sesate in brišete prahu dovolj pogosto
Seveda se to morda sliši očitno, a če pustite, da dnevi – ali tedni – minejo, boste imeli veliko dodatnega dela. Za vzdrževanje čistoče posesajte preproge in pobrišite prah s pohištva enkrat tedensko.
Naredite globlje brisanje prahu. Kar pomeni čiščenje svetil in senčil vsaj enkrat na mesec. Vsake tri do šest mesecev tudi očistite prah pod in za pohištvom, posesajte vzmetnice in operite blazine.
Vaša hiša je polna prepiha
Okna in vrata, ki povzročajo prepih, bodo povzročila več škode kot samo zmanjšanje energetske učinkovitosti vašega doma, ampak lahko v vaš dom prinesejo tudi vse vrste fine umazanije in drobtin, kar prispeva k znatnemu kopičenju prahu.
Obstaja več tehnik za preverjanje tesnosti vrat in oken v vašem domu, najlažje pa je, da z baterijsko svetilko ponoči osvetlite okvirje vrat in oken. Če oseba na drugi strani vidi svetlobo, morda puščajo preveč zraka.
Nosite zunanje čevlje v hiši
Podplati vaših čevljev in superg vsebujejo veliko umazanije in celo bakterij. Samo pomislite na vse, kar je tam mogoče najti: delce umazanije, travo in listje, da ne omenjamo bolj grobih stvari, kot je umazanija z ulice ali katerega koli drugega javnega mesta, mimo katerega ste šli. Zmanjšajte odvečni prah v vašem domu tako, da sezujete čevlje, preden vstopite v dom.
Ali imate hišne ljubljenčke?
Vaša mačka ali pes je morda del vaše družine, vendar njihov kožuh in dlaka – mikroskopski delčki kože – prispevajo k odvečnemu prahu. Da bi imeli stvari pod nadzorom, svoje ljubljenčke redno strizite in kopajte.
Prav tako je pametno investirati v sesalnik HEPA, ki je posebej narejen za dlake hišnih ljubljenčkov, da prepreči vse te drobne delce v zraku.
Imate veliko okraskov, na katerih se nabira prah?
Zbiranje različnih predmetov, tudi lepih in uporabnih, kot so vaze, sveče ali knjige, ustvari več površin, kjer se lahko usede prah. Da ne omenjamo, več ko imate stvari, več vogalov morate očistiti, kar lahko oteži temeljito čiščenje, zaradi česar se sčasoma nabere še več prahu.
Odvečni predmeti lahko tudi ovirajo kroženje zraka, zaradi česar se delci prahu ujamejo med predmete. Če želite odstraniti prah iz teh drobnih kotičkov in špranj, uporabite elektrostatično krpo za prah ali čopič za ličila, preden jih obrišete s krpo iz mikrovlaken.