Joc Pečečnik: Videli bomo, koliko je tistih, ki državo tako izkoriščajo, da so proti transparentni ureditvi

Pri organizaciji marčevskega poslovnega bruncha so združili moči časopis in portal ObalaPLUS, restavracija Marina Portorož in SBC Slovenski podjetniški klub. Na tokratnem pogovoru, šestem po vrsti, se je voditelj, urednik ObalePLUS Tomaž Perovič pogovarjal z uglednima podjetnikoma Jocom Pečečnikom in dr. Markom Bitencem.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Voditelj je poznopopoldansko srečanje začel z zabavno poslovno biografijo Joca Pečečnika, katere prelomen trenutek se je zgodil leta 1997, ko naj bi ga lastnik neke igralnice zaprosil, naj mu popravi igralni avtomat tajvanskega proizvajalca. Pečečnik se ni mogel načuditi, kako je lahko tako slabo narejen aparat tako drag, zato je doma bolj zaradi radovednosti kot zares začel razvijati svojo prvo ruleto. Poimenoval jo je Princess in prijatelji so ga pregovorili, da je šel januarja 1998 z njo na londonski sejem igralništva. Dobil je prva naročila za 48 rulet, a sprva ni vedel, ali naj bo vesel ali žalosten, saj ni imel ne proizvodnje ne izkušenj. Tako so prve rulete izdelali kar v garažah prijateljev. Septembra istega leta so v Elektrončku že izdelali prvo generacijo elektronskih rulet. Ostalo je zgodovina.

Mag. Marko Bitenc poseduje licenco za zdravnika splošne kirurgije že kar nekaj let, leta 1992 je ustanovil zasebni zavod Zdravje, 2007 pa kliniko z najsodobnejšo operacijsko dvorano, kjer lahko izvajajo zahtevne operacijske posege na področju torakalne kirurgije, kirurgije trebušnih organov, nevrokirurgije, ortopedske, žilne in estetske kirurgije.

Njuni poti sta se srečali ob nesojenem projektu Bežigrajskega stadiona in od takrat sta spontano preživljala vedno več časa skupaj, zadnjih pet let pa med drugim sodelujeta pri vodenju Slovenskega podjetniškega kluba, kjer Joc Pečečnik opravlja funkcijo predsednika, sam pa funkcijo podpredsednika. V zadnjem času so kar nekajkrat opozorili nase z javnimi sporočili, nazadnje pa je iz njihovih logov k samemu predsedniku vlade romalo javno pismo oziroma poziv k izboljšanju podjetniškega okolja v državi.

»Moram deliti razočaranje mnogih naših članov, ker v zadnjih dveh letih v tej vladi nismo bili najbolj uspešni, trenutno smo se potegnili malo nazaj, da se organiziramo, nabiramo »municijo«, potem pa bomo začeli s kanoni streljati,« je o nezadovoljstvu s trenutno vlado povedal Pečečnik.

Po besedah Marka Bitenca so ugotovili, da zgolj kritike oblasti ne obrodijo sadov, zato so se odločili, da bodo namesto tega pripravili jasen in natančen prikaz, kako si sami predstavljajo vodenje države.

»Pripravljamo program s štirimi podpornimi stebri, ki ga bomo predstavili najprej svojim članom, nato pa vsem ostalim. V programu bo jasno razvidno, kako si mi predstavljamo funkcionalno državo. Torej ne bomo kritizirali, ampak ponudili predlog, kako bi mi uredili državo tako, da bi bila uspešna,« je dejal Bitenc.

Pečečnik je pojasnil, da so bili ob nastopu te vlade zelo optimistični. Ker predsednik prihaja iz gospodarstva, so pričakovali, da bo razumel njihove težave, po približno 150 sestankih v letu 2024, so verjeli, da se bo kaj spremenilo, pa se ni.

»Razočaran sem in ne razumem, zakaj ničesar ne ukrene, da bi pridni podjetniki, od največjega do najmanjšega, lažje delali, več zaslužili in ustvarili proračun, ki bi ga smotrno porabili za boljšo državo. V svojem pismu sem ga zato poprosil, naj uredi, da državni uslužbenci, ki zastopajo državo, ne morejo prejemati nobenih ugodnosti s strani izvajalcev. Če bi samo to uredil, bi bilo življenje v tej državi vsaj 20 odstotkov bolje,« je pojasnil Pečečnik in si zaslužil bučen aplavz. Prvega izmed mnogih.

Joc Pečečnik, Marko Bitenc

SBC Klub slovenskih podjetnikov je nastal leta 2014 in združuje 450 članov, ki poslujejo nadpovprečno uspešno in so do poslovnih rezultatov prišli z lastno idejo ali kot nasledniki družinskih podjetij in z lastnim trudom. V podjetjih, ki so vključeni v klub, je zaposlenih več kot 22.000 ljudi, skupaj imajo 7,2 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje (6,3 % celotnega gospodarstva), skupna vrednost njihovega kapitala pa znaša 2,4 milijarde evrov.

Klub se bo v mandatu 2024-2028 osredotočil na izboljševanje poslovnega okolja s posebnim poudarkom na plačah, inovativnosti, energetski suverenosti ter krepitvi zdravega jedra podjetništva, zbranega v SBC. Kot je povzel Tomaž Perovič, lahko torej v kratkem pričakujemo program, ki bo ponudil konkretne rešitve.

»Program bomo predstavili, ko bo dokončan, vmes pa se bomo proaktivno vključevali in odzivali na dogajanje v naši družbi. Smo le eden izmed subjektov civilne družbe, ki je popolnoma politično nevtralen, naše rešitve, ki bodo na razpolago vsem, pa bodo zajele vsako področje, kjer deluje država. Če jih bodo odgovorni uporabili, bomo zelo veseli, če ne bodo, pa jih bomo konstruktivno predlagali tistim, ki bodo šele vstopili v politiko,« je pojasnil Bitenc.

»Mi samo hočemo, da bi država ljudem, ki sami ustvarjajo, zaposlujejo in niso breme države, pomagala, da postanejo še boljši. Celoten program, ki se imenuje Moja Slovenija, bomo sestavili na kredibilnih podatkih in analizi, tako da se bomo pogovarjali o konkretni socialni državi, ki ima svoje stroške, svoje zaposlene in svoje cilje,« je dodal predsednik Pečečnik.

Ker smo pogosto ugotavljali, da kljub slovarjem, ki jih imamo vedno več, za vsako področje vsaj enega, nekatere besede še vedno razumemo različno, sta morala oba gosta pojasniti, kaj zanju pomeni socialna država. Po besedah dr. Bitenca je še pred tem treba določiti, kaj naj bi bila država, in pojasnil, da so v klubu to jasno opredelili v svojem manifestu.

»Za nas je funkcija države ustvarjanje pogojev, da lahko vsaka državljanka in vsak državljan do maksimuma manifestira vse svoje potenciale, in skrb za dostojno življenje vseh tistih, ki teh potencialov nimajo. Bistvo socialne države pa je, da poskrbi za vse tiste, ki iz kakršnegakoli razloga ne morejo poskrbeti zase ali svoje najbližje, in to po principu popolne solidarnosti,« je bil jasen.

Bitenc je bil kritičen tudi do sprememb zdravstvene zakonodaje, ki je ena glavnih tem v zadnjem letu, odkar traja stavka zdravnikov.

»Do tega zakona, ki je zakon prepovedi, je prišlo zato, ker je predsednik vlade slišal, da nek ortoped na Polikliniki preusmerja bolnike v svojo zasebno ambulanto. A to je neustrezen način reševanja. Mislim, da pri tem zakonu ne gre za reševanje javnega zdravstvenega interesa, s ciljem večje dostopnosti zdravstvenih storitev, ampak za eliminacijo ogledala, da nihče ne bo vedel, da se da ustvarjati dobiček tudi z nižjo ceno, dobiček pa potem vlagati v razvoj,« je predlog zakona ocenil dolgoletni zdravstveni delavec.

Joc Pečečnik

Ko je Joc Pečečnik ob vprašanju voditelja, katere so tiste kritične točke, o katerih bi se morali pogovarjati, predstavil svoje videnje vodenja države, je Perovič šel korak dlje in dejal, da to zveni tako, kot da potrebujemo še eno novo ime za prihajajoče volitve.

»Joca Pečečnika za predsednika vlade?« je bil konkreten Perovič.

Kljub bučnemu aplavzu je ponudbo zavrnil. Po njegovih besedah se namreč pred volitvami zakuha neko posebno vzdušje, v katerem se po naročilu določenih struktur preferira določene like, ki potem dobijo volitve.

»Meni je vseeno, kdo so politiki, pomembno je, kakšen program izvajajo, tega pa še nihče do sedaj ni znal sestaviti. In če se nihče v državi s tem ne ukvarja, imamo mi, kot ljudje, ki smo sami naredili podjetja in ki vplačujemo v davčni sistem, pravico, da kateremu koli politiku vsiljujemo program, za katerim stoji kredibilna analiza, transparentnost in kmečka logika,« je pojasnil Pečečnik.

Ko bodo imeli program, ga bodo predstavili javnosti, ta pa bo po njegovih besedah njihove predloge razumela, ker bodo enostavni in logični.

»Program bomo seveda predstavili vsem političnim strankam, ne glede na barvo, in prepričan sem, da se bo našla politična opcija, ki ga bo tudi realizirala,« je odločno napovedal.

S prvim vprašanjem enega izmed številnih obiskovalcev se je pogovor znova usmeril v politiko, saj naj bi nekateri člani SBC gojili željo po vstopu vanjo. Po besedah Pečečnika nimajo ničesar proti temu, da vzgajajo prihodnje politike.

»Naš program bo namenjen v prvi vrsti našim članom ali zainteresirani javnosti z namenom prosvetljevanja volilnega telesa. Želimo namreč povečati možnost, da se volivci na volitvah ne bodo odločali na podlagi tega, kako kdo zgleda, ampak na podlagi tega, kaj kdo zares namerava storiti,« je pojasnil dr. Bitenc.

joc pečečnik marko bitenc

Tudi drugega obiskovalca, ki je nagovoril gosta, je zanimalo, ali je njihov program namenjem temu, da bodo izobrazili svoje ljudi, ki bodo nato vstopili v politiko.

»To je naš cilj in zanj se močno trudimo. V večini državah tako delajo. Francija ima posebno univerzo za javne uslužbence, njihovi državljani pa imajo čisto drugačen odnos do države kot mi. Nam to manjka. Tisto evforijo pripadnosti, ki pride do izraza v športu, bi morali prenesti na državo,« mu je odgovoril Pečečnik in se še enkrat vrnil k trenutni vladi.

»Nikoli se ni tako brutalno uničevalo stvari, kot se zdaj. To, kar je Trump za svetovno pravno ureditev, to je naša vlada za slovenske podjetnike, in to moramo preprečiti,« je bil oster in znova pognal obiskovalce k aplavzu.

Ljudje, ki vstopijo v politiko, niso pripravljeni na vojno, ki jih čaka tam, je skušal obiskovalcem pojasniti, zakaj ni rešitev v tem, da nekoga pošljejo na Gregorčičevo.

»Ta vojna je hujša kot v Ukrajini. Vsak državljan se mora vprašati, kako sam izkorišča to državo in kaj bi se zgodilo, če bi se uvedel transparenten red na vseh področjih. Z našim programom bomo dobili vse parametre za to, kakšna bi morala biti državna finančna struktura, ki jih bo težko izpodrivati,« je dejal in z zaključnimi besedami požel najbolj bučen aplavz večera.

»Mi si želimo ustvariti dobro državo. Videli bomo, ali je v Sloveniji dejansko več tistih, ki hočejo dobro, urejeno državo, ali je več tistih, ki to državo tako izkoriščajo, da bodo proti temu.«