Jutranja zabuhlost obraza: Kateri so vzroki zanjo in kako jo preprečiti

Zabuhel obraz ob prebujanju je lahko neprijeten, a običajno ne pomeni razloga za skrb. Do otekanja lahko pride zaradi prehrane, življenjskega sloga ali določenih zdravstvenih stanj. Če prepoznate vzrok in se odločite za zdrave navade, lahko ta pojav omilite ali preprečite.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Zakaj obraz zjutraj oteče?

Eden glavnih razlogov za jutranjo zabuhlost je gravitacija – čez dan tekočina v telesu potuje proti nogam, ponoči pa ostaja v obrazu. Poleg tega lahko na zastajanje tekočine vplivajo prehrana, alkohol, način spanja in hormonske spremembe.

Najpogostejši vzroki otekanja:

Prehrana – Slana in sladka hrana povzročata zastajanje tekočine, še posebej okoli oči, rok in stopal. Pitje vode pomaga pri odpravljanju odvečne tekočine.

Alkohol Deluje kot diuretik, a lahko povzroči dehidracijo, zaradi česar telo zadržuje tekočine. Hidracija je ključna za zmanjšanje zabuhlosti.

Spanje – Predolgo spanje ali spanje na trebuhu lahko povzroči kopičenje tekočine v obrazu. Priporočljivo je spanje na hrbtu z rahlo privzdignjeno glavo.

Hormonske spremembe – Predmenstrualni sindrom  (PMS) lahko povzroči otekanje obraza in telesa. Pomaga zmanjšan vnos soli, kofeina in alkohola ter prehrana, bogata z vlakninami.

Alergijske reakcije – Kontaktni dermatitis, pršice, prah ali nova kozmetika lahko povzročajo otekanje, rdečico in srbenje. Hlajenje in izogibanje alergenom sta ključna za lajšanje simptomov.

Okužbe – Vnetje sinusov, zobne okužbe in akne lahko povzročijo lokalizirano otekanje. V teh primerih je potreben zdravniški pregled.

Anapeja v spanju – Motnja dihanja med spanjem lahko povzroči otekanje obraza. Sprememba položaja spanja ali uporaba CPAP naprave lahko pomaga.

Resnejša zdravstvena stanja – Hipotiroza in Cushingov sindrom lahko povzročita dolgotrajno otekanje obraza. Če oteklina ne izgine, se posvetujte z zdravnikom.

Kako preprečiti zabuhlost obraza?

Čeprav jutranja zabuhlost običajno mine kmalu po prebujanju, lahko z zdravimi navadami zmanjšate tveganje za njen pojav:

  • Zmanjšajte vnos soli, sladkorja in alkohola.
  • Pijte dovolj vode, še posebej ob uživanju slane ali sladke hrane.
  • Spite v pravilnem položaju – na hrbtu, z rahlo dvignjeno glavo.
  • Izogibajte se alergenom, kot so pršice in agresivni kozmetični izdelki.
  • Če otekanje ne mine ali se poslabša, obiščite zdravnika.

Z nekaj preprostimi spremembami v življenjskem slogu se lahko zbudite s svežim in spočitim obrazom.