Jutri se začne konklava

Konklava, ki se bo začela 7. maja, bo prva, v kateri bo sodelovalo 133 kardinalov volivcev, vendar to ni prvič, da je kolegij kardinalov presegel omejitev 120 članov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Potrjeno je, da bo na prihajajoči konklavi za izvolitev novega naslednika svetega Petra sodelovalo 133 kardinalov.

Na podlagi odstavka v apostolski konstituciji Universi Dominici Gregis (UDG) je omejitev števila volilnih kardinalov določena na 120 — torej 13 manj, kot jih bo po napovedih Kolegija kardinalov sodelovalo prihodnji teden.

Kdo sta favorita?

Stavne tržnice po svetu napovedujejo, da imata kardinala Pietro Parolin in Luis Antonio Tagle največ možnosti, da postaneta naslednji papež.

Parolin je miren in spreten diplomat s prefinjenim smislom za humor ter poliglot z izkušnjami v Aziji, na Bližnjem vzhodu in v Latinski Ameriki. Igral je ključno vlogo pri otoplitvi odnosov med Združenimi državami Amerike in Kubo ter pri dosegi pomembnega sporazuma s Kitajsko o imenovanju škofov. Ko ga je Frančišek leta 2014 imenoval za državnega tajnika, je bil Parolin s 58 leti najmlajši na tem položaju po letu 1929, ko je bil na to mesto imenovan takrat 53-letni Eugenio Pacelli, kasnejši papež Pij XII.

Favorit za novega papeža iz Azije, filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, je karizmatičen zmernež, ki ga pogosto imenujejo »azijski Frančišek«. 67-letni Tagle, ki s papežem Frančiškom deli dolgoletno zavzemanje za revne, migrante in druge marginalizirane skupine, je znan po svojem misijonarskem duhu in pastoralni usmerjenosti.

Z očali in nalezljivim nasmehom je kardinal s vzdevkom »Chito« priljubljena osebnost med verniki v državi z več kot 90 milijoni katoličanov. »Nadaljeval bi tisto, kar je začel papež Frančišek,« je dejal duhovnik Emmanuel Alfonso, nekdanji Taglejev študent, ki ga pozna že desetletja.