Kaj je dobro vedeti pred odprtjem računa pri neobanki?

Neobanke, kot sta Revolut in N26, so v zadnjem času vse bolj priljubljene tudi med Slovenci. Digitalne finančne institucije, ki delujejo izključno prek spletnih platform, kot so mobilne aplikacije ali spletne strani, in nimajo fizičnih poslovalnic, slovijo po poenostavljenih procesih in ugodnih pogojih. Odpiranje računa pri tuji neobanki je hitro in preprosto, vendar pa ima določene davčne in administrativne obveznosti, ki jih slovenski rezidenti ne smejo spregledati.

Deli novico s tvojimi prijatelji

fidata logo majhne hiške

Kako odpreti račun pri tuji neobanki?

Neobanke omogočajo odpiranje računa prek mobilne aplikacije, brez potrebe po obisku poslovalnice. Postopek običajno vključuje enostavne korake, kot so prenos aplikacije neobanke, registracija z osebnimi podatki in verifikacija identitete s pomočjo osebnega dokumenta in selfie fotografije, nato sledi izbira vrste računa (osnovni brezplačni ali plačljivi z dodatnimi ugodnostmi) ter nakazilo začetnih sredstev in začetek uporabe računa.

Ob odprtju računa pri neobanki pa ne smemo pozabiti tudi na določene obveznosti do Finančne uprave Republike Slovenije (FURS), in sicer mora po slovenski zakonodaji vsak rezident Slovenije, ki odpre račun pri tuji banki ali neobanki, o tem obvestiti FURS.To je treba storiti v osmih dneh od odprtja računa, kar se izvede z obrazcem DR-02, ki ga lahko oddate preko eDavkov.

Glede obdavčitve prihodkov na tujem računu so pravila podobna kot za račune v Sloveniji. Če na račun pri neobanki prejemate prihodke (plačo, honorarje, najemnine, dividende ipd.), je treba upoštevati obveznosti glede prijave in obdavčitve teh prihodkov v Sloveniji. Dohodki iz tujine pa se vključijo v letno dohodninsko napoved. Prav tako je treba FURS-u prijaviti obresti na računu neobanke, ki so na letni ravni višje od 1000 evrov. FURS ima sicer preko sistema CRS (Common Reporting Standard) dostop do podatkov o računih slovenskih rezidentov pri tujih finančnih institucijah, vendar je pomembno, da slovenski rezidenti redno poročajo o svojih tujih računih in prihodkih, da se izognejo morebitnim kaznim.

Katere so torej prednosti in slabosti uporabe neobank?

Prednost je zagotovo hitro in enostavno odprtje računa brez obiska banke, ugodni menjalni tečaji pri tujih transakcijah, mobilne aplikacije s sodobnimi funkcionalnostmi, brezplačni osnovni računi brez mesečnih stroškov in običajno boljše obrestne mere na depozite v primerjavi z bankami v Sloveniji. Med glavne slabosti neobank pa sodijo omejene možnosti za gotovinska vplačila in dvige, jezikovne ovire, saj nekatere banke (npr. N26) nimajo podpore v slovenščini, višje provizije pri določenih storitvah (dvigi na bankomatih nad določeno mejo) in obveznost prijave računa pri FURS-u.

Sicer pa v splošnem velja, da so neobanke odlična alternativa tradicionalnim bankam, še posebej za tiste, ki veliko potujejo ali opravljajo transakcije v tujih valutah. Pred odprtjem računa pri neobanki se vedno splača preveriti tudi morebitne stroške in pogoje poslovanja, da bo izkušnja čim bolj pozitivna.

 

 

 

FIDATA D.O.O

Ankaranska c. 7b, 6000 Koper
Tel: +386 59 052 423
info@fidata.si
http://www.fidata.si