Kaj je oligoterapija?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Oligoelementi ali elementi v sledovih so prisotni v vseh oblikah življenja ali, povedano drugače, brez njih ni življenja.

To so mineralne, kovinske in nekovinske snovi (baker, železo, mangan, kobalt, kalij, litij, jod, fosfor, kalcij …), ki so prisotne v človeškem telesu v izjemno majhnih količinah. Toda kljub njihovim izjemno majhnim koncentracijam, je od njih odvisna strukturna celovitost našega telesa, predvsem pa narekujejo, kako se bodo odvijali nešteti kemični procesi, ki znotraj našega organizma neprestano skrbijo za ohranjanje ravnovesja in življenja samega. Če jih v telesu primanjkuje ali pa v telesu kaj ovira njihovo delovanje (toksini, zdravila, prehranski aditivi, onesnaževalci), lahko to občutimo na različne načine: kot nespečnost, utrujenost, tesnobo, alergije, prebavne motnje ali drugo, sčasoma pa lahko nastopi tudi bolezen.

 

V čem je prednost oligoterapije? Oligoelemente se uporablja za obravnavo zelo velikega števila zdravstvenih težav. Oligoterapija je neinvazivna, brez škodljivih stranskih učinkov in zato primerna tudi za nosečnice in otroke. Lahko se jo kombinira z drugimi zdravili, najraje pa jo uporabljamo v sinergiji z gemoterapijo. Oligoelementi so biološko razpoložljivi in jih telo takoj absorbira ter se v telesu ne nalagajo, kar za mnoge prehranske dodatke ne velja. Oligoelementi so, tako kot gemoderivati, tudi cenovno ugodni, kar predvsem pri daljših obravnavah ni pomembno.

 

Naj navedem primer: med najpogosteje uporabljenimi elementi je baker, za katerega je dokazano, da lahko hitro aktivira funkcije dihal in krepi obrambo pred okužbami in je torej tudi odlična preventiva pred prehladi, gripami in ostalimi obolenji dihal. Uporablja se ga tako samega kot v spojinah mangan-baker in baker- srebro-zlato. Še posebej kombinacija baker-srebro- zlato se čedalje pogosteje uporablja, saj je učinkovita pri hudi oslabelosti, kronični utrujenosti in izgorelosti ter mnogih drugih kroničnih stanjih, ki so, žal, v porastu.

 

Morda za zaključek še nasvet: če ste zdravi, se dovolj gibate in nimate težav, nikar ne posegajte prehitro po raznih prehranskih dodatkih, saj so hranila (in oligoelementi), ki jih potrebujemo, v veliki meri prisotna v kvalitetni, biološko pridelani “živi” hrani, ki je imamo na našem območju dovolj. V naturopatiji se vedno držimo načela “manj je več”, kar pomeni, da z minimalnimi vnosi hranil ali z neinvazivnimi obravnavami organizem raje spodbujamo in učimo, kako do izgubljenega ravnovesja, kot da vanj nalagamo preveč snovi in ga dodatno obremenjujemo ali izčrpavamo. Polurni sprehod na dan, dobre misli in uživanje biološke, lokalno pridelane sezonske hrane so pogosto najboljši zdravniki.

 

Romina Salvi

naturopatinja

Naturopatski center Aureus Hotel Laguna Strunjan

www.naturopatija.si

naturopatski.center@gmail.com

gsm: 040 371190Vse informacije v besedilu so zgolj informativnega značaja in niso namenjene kot nadomestilo za nasvete osebnega zdravnika ali drugega zdravstvenega osebja, prav tako ne morejo biti nadomestilo za ustrezno zdravstveno pomoč, zdravniško diagnozo ali zdravniški nasvet, saj niso izrecno potrjene s strani zdravstvenih organov in zato zanje ne moremo prevzemati odgovornosti.