Debeli četrtek je na Dolenjskem znan tudi kot tolsti četrtek, na Gorenjskem kot mali pust, v Poljanski dolini nad Škofjo Loko, v Kamni Gorici, Železnikih in Dražgošah kot mastni četrtek in v Prekmurju kot mali fajnšček.
Povsod po Sloveniji pa šaljivo velja za god debelih ljudi. Ponekod je prišlo v navado, da v družbo prinese krofe za vse tisti, ki ima največ kilogramov.
Na Statističnem uradu RS (Surs) so za vse ljubitelje krofov pojasnili, koliko so lani v trgovinah stale sestavine za pripravo najbolj znane pustne sladice. Za kilogram džema bi lani odšteli v povprečju 7,71 evra, za deset jajc 2,38 evra, za liter jedilnega olja 1,55 evra, za kilogram belega sladkorja 1,45 evra, za liter polnomastnega mleka 1,12 evra, za kilogram pšenične moke pa 0,87 evra, so zapisali na svoji spletni strani.
Debeli četrtek prinaša pustovanja
Na debeli četrtek se bodo ponekod začela pustovanja, ki trajajo več dni. V Cerknici bodo na debeli četrtek oblast prevzeli Butalci z žaganjem babe v šotoru pri Osnovni šoli Cerknica. Župan jim bo predal ključe mesta, pustni teden s številnimi dogodki pa bo trajal vse do pepelnične srede. V Ilirski Bistrici se bo s predajo oblasti Pustu v četrtek začela vsakoletna prireditev Pust je pršu.
Pestro dogajanje so pripravili tudi v Slovenski Istri. Več tukaj.