Kaj moramo vedeti pred začetkom dirke po Franciji?

V soboto se bo v Lillu začela 112. kolesarska dirka po Franciji. Na njej bodo nastopili štirje Slovenci na čelu z branilcem lanske zmage Tadejem Pogačarjem. Eden od njegovih izzivalcev bo Primož Roglič, z drugačnimi vlogami pa bosta tekmovala še Matej Mohorič in Luka Mezgec.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) in Primož Roglič (Red Bull-BORA-hansgrohe) imata skupaj devet zmag na tritedenskih dirkah. Pet jih ima ob svojem imenu izkušenejši Roglič, a mu manjka uspeh na francoski pentlji. Štirikrat je osvojil špansko Vuelto, enkrat pa Giro. Pogačar je bil trikrat najboljši na Touru, enkrat pa na Giru.

Naslednji slovenski uspeh bi pomenil jubilejno deseto slavje na tritedenskih pentljah, s čimer bi Slovenija postala ena od sedmih držav z dvomestnim številom zmag.

Roglič in Pogačar sta imela v zadnjih letih primat na grand tourih. Devet sta jih osvojila na zadnjih 17 izvedbah, veliko presenečenje pa bi bilo, če se Pogačar ne bi podpisal pod deseto na zadnjih 18.

Na dirki po Franciji izrazit favorit Pogačar

Trenutno prvi kolesar svetovne lestvice na Tour prihaja kot izrazit favorit. Stavnice za njegovo slavje ponujajo kvoto le okoli 1,5. Danec Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) jo ima med 3,5 in 4,5, ostali precej nad 10.

Belgijec Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) je naslednji v vrsti kandidatov za skupno zmago, a so njegove delnice padle po četrtem mestu na kriteriju po Dofineji. Pred Rogličem je, denimo, na seznamu še Portugalec Joao Almeida, ki pa bo eden od Pogačarjevih pomočnikov.

Rogliču stavnice ne namenjajo veliko možnosti zaradi smole s padci na Giru in slabimi izkušnjami s Tourov. Petintridesetletni Kisovčan rumene pentlje ni končal vse od leta 2020, ko ga je v predzadnji etapi prehitel Pogačar in potisnil na drugo mesto.

Iz avstrijsko-nemške ekipe so sporočili, da so storili vse, da bi bili kar najbolje pripravljeni na Tour, a ekipa ponuja zgolj omejeno pomoč Rogliču in Nemcu Florianu Lipowitzu v gorah.

Na startni listi sta še dva Slovenca. Matej Mohorič (Bahrain-Victorious) bo sedmič na startu Toura in skupno 14. na tritedenskih dirkah. Doslej je na Touru dobil tri etape, dve v sezoni 2021 in eno pred dvema letoma. Tridesetletniku iz Podblice bo tokrat pripadla vloga cestnega kapetana, obenem pa bo imel nekaj svobode tudi pri lovu na etapno zmago.

Luka Mezgec bo šestič na Touru. Na dirki vseh dirk bo vnovič pomagal Nizozemcu Dylanu Groenewegnu v sprintih. Sam je bil na dirki po Franciji najbližje zmagi leta 2020, ko je bil drugi v 14. etapi.

Trasa razdeljena na dve polovici

Organizatorji so za letos pripravili dirko dveh polovic. V podaljšanem prvem tednu bodo na račun prišli specialisti za enodnevne klasike ter sprinterji.

Najhitrejši kolesarji se bodo v prvi ravninski etapi pomerili za rumeno majico v Lillu, nato pa že sledi prva razgibana etapa s številnimi kratkimi in strmimi klanci. Takšne bodo še četrta, šesta in sedma etapa z zaključkom na sloviti Mur-de-Bretagne.

Te etape bi lahko za karavano predstavljale ogromno stresa. Močan veter, ozke in razgrete ceste dodajajo nepredvidljivo noto severu Francije, favoriti pa bodo morali paziti na vselej nepredvidljivega Pogačarja, ki mu tovrstne dirke zelo ustrezajo.

Pričakovati je ognjemet številnih vsestranskih kolesarjev na startni listi, med drugimi predvsem Nizozemca Mathieuja van der Poela (Alpecin-Deceuninck). Tudi Pogačar, ki na svetovni lestvici zaseda prvo mesto tudi v razvrstitvi klasik, bo zagotovo iskal prednost pred tekmeci.

Ob nadaljnjih sprinterskih etapah, te bodo tretji, osmi in deveti dan dirke, bo v peti etapi na sporedu vožnja na čas. Ta vsaj pri Pogačarju vzbuja edini vprašaj, potem ko je po Dofineji na krajši in bolj razgibani trasi proti Evenepoelu izgubil 49, proti Vingegaardu pa 28 sekund.

Je težava v materialu, poznem prihodu z višinskih priprav ali pomanjkanje treninga na kolesu za vožnjo na čas? Na vse to bo dala odgovor sredina “ura resnice”, dolga 33 km.

Gorski cilji v drugi polovici

Prva polovica Toura se bo izjemoma končala na ponedeljek oziroma na francoski državni praznik. Tradicionalno bi moral biti to prost dan, a tokrat kolesarje čaka zahtevna etapa do Puy de Sancyja z osmimi kategoriziranimi vzponi in 4500 višinskimi metri.

Po prostem dnevu in ravninski 11. etapi se bo karavana spopadla s trojčkom v Pirenejih. Za začetek bo skušal Pogačar pozabiti spomine na leto 2022, ko je na Hautacam dokončno izgubil dirko proti Vingegaardu.

Dan pozneje bo na sporedu 10,9 km dolga gorska vožnja na čas do Peyragudesa (8 km/7,9 %), kjer je pričakovati rekordne iznose moči kolesarjev. Štirinajsta etapa bo kolesarje soočila še s 5000 višinskimi metri do vrha Luchon-Superbagneresa, vmes pa bodo padli kultni vzponi na Tourmalet, Aspin in Peyresourde.

Po tranzicijski etapi do Carcassona in prostem dnevu sledi spopad s “plešastim velikanom Provanse” Mont Ventouxom. Etapa bo do vznožja slovitega vzpona ravna, nato pa sledi 16 km vzpona s povprečnim naklonom 8,8 %.

Po vmesni ravninski sledi kraljevska 18. etapa. Kolesarji bodo morali v 171,5 km premagati več kot 5500 višinskih metrov in v zadnjih letih vse bolj kultni prelaz Loze (26,4 km/6,5 %). Še prej bosta za 41 km vzpenjanja poskrbela prelaza Glandon in Madeleine.

Pogačar je na Loze pred dvema letoma s stavkom “mrtev sem” podpisal dokončno kapitulacijo v hudi vročini in ob napakah pri vnosu hrane in pijače.

Zdaj se vrača na “kraj zločina”, kjer bo skušal kot v zadnjih letih izgnati vse demone neprijetnih spominov iz preteklosti. Teh bo tudi letos precej. Nov preizkus pa prihaja v 19. etapi do La Plagna (19,1 km/7,2 %). V slabih 130 km bo stisnjenih 4500 višincev.

Organizatorji so bržčas malce v prazno ustrelili z razgibano, a ne preveč zahtevno predzadnjo etapo, a bi utegnili določene simpatije požeti z zadnjo v Parizu s trikratnim prečkanjem Montmartra (1,1 km/5,9 %). Tako bo tudi zadnji dan odprt lov na sekunde, vendar je težko verjeti, da do takrat boj za kultno rumeno majico ne bi bil odločen.

Kdo lahko ogrozi Pogačarja na letošnjem Touru?

Slovenski as ima za sabo sijajno spomladansko obdobje, v katerem je postal sploh prvi kolesar, ki je na stopničkah spomenikov oziroma največjih petih enodnevnih dirk stal šestkrat zapovrstjo. Ob svojem imenu ima zdaj devet zmag na spomenikih, prvi nastop na Pariz-Roubaixu na slovitih kockah severa Francije pa je sklenil na drugem mestu.

Po daljšem obdobju višinskih priprav in ogledov tras 112. izdaje Toura je med 8. in 15. junijem nastopil tudi na kriteriju po Dofineji in vsaj v prvih dveh gorskih etapah pometel s konkurenco na čelu z Dancem Jonasom Vingegaardom (Visma-Lease a Bike).

Zdaj kot eden najboljših kolesarjev tako za enodnevne dirke kot tudi tritedenske preizkušnje ter na vseh mogočih klancih prihaja na letošnji Tour kot izraziti favorit. Ta je v prvih desetih dneh prilagojen specialistom za klasike, druga polovica pa klančarjem.

Kako torej ugnati Pogačarja v treh raznovrstnih tednih?

Z vprašanjem, kako ugnati Slovenca, se nasprotne ekipe spopadajo že nekaj let. Pred tremi in dvema letoma je to uspelo nizozemski ekipi Visma-Lease a Bike (tedaj še Jumbo-Visma), a je vsaj leta 2023 Pogačar imel težave med pripravami zaradi spomladanskega zloma zapestja v Liegeu.

Medtem ko so pred leti ekipe stavile na Slovenčevo slabše stanje v dolgih in zahtevnih klancih, v vročini, na visoki nadmorski višini ter v zaporednih težkih dneh v gorah, je lani Pogačar izgnal vse omenjene demone in oba glavna tekmeca Vingegaarda in Belgijca Remca Evenepoela (Soudal Quick-Step) ugnal za šest oziroma devet minut.

Lani spomladi sta imela Vingegaard in Evenepoel podobno kot pred dvema letoma Pogačar težave s poškodbami po grozljivem padcu po Baskiji, tokrat pa domnevno vsi na Tour prihajajo brez večjih izgovorov.

Novi demoni na Touru 2025

Ob pogledu na traso letošnjega Toura se za Pogačarja v lovu na četrto skupno zmago kot omenjeno zgoraj znova pojavljajo določeni demoni iz preteklosti.

Močna ekipa, močni zasledovalci

SP 2027 je še daleč, do tja bo slovenski as s tekmeci spisal še vsaj nekaj zgodb za polnjenje časopisnih stolpcev. Naslednja takšna bo na Touru. Vsestranska trasa ustreza tako Pogačarju kot njegovi močni zasedbi emiratov, v kateri so specialisti tako za gore kot za krajše in eksplozivne klance.

Prvi tekmeci bodo pri Vismi, ki prav tako na Tour pošilja zelo močno osmerico. Veliko bo odvisno od forme Van Aerta in zmagovalca letošnjega Gira Simona Yatesa. Britanec bo v gorah ob obeh Američanih Seppu Kussu in Matteu Jorgensonu glavni pomočnik.

Ob Vingegaardu bosta Pogačarjeva izzivalca še Evenepoel in Primož Roglič. Medtem ko prvi ob sebi nima tako zastrašujoče sedmerice pomočnikov, so se pri Red Bull-BORA-hansgrohe odločili za povsem deljen pristop.

Sprinterji in močni specialisti za klasike bodo v prvi polovici Toura odgovorni za glavna asa v gorah, ob Rogliču namreč avstrijsko-nemška ekipa stavi na Nemca Floriana Lipowitza, ki se je na kriteriju po Dofineji vrinil med Vingegaarda in Evenepoela na tretje mesto.

Tekmec o Pogačarju: “Rad bi pogledal v njegovo glavo, da bi lahko videl, kaj se tam dogaja”