Prvo uro: Česen se prebavi v želodcu in postane idealna hrana za organizem.
Štiri ure po obroku: Pomaga v boju proti obstoječim bakterijam in virusom.
Šest ur po obroku: Sproži se proces kurjenja shranjenih maščob v telesu.
Po sedmih urah: Česen ima antibakterijski učinek na krvni obtok.
Česen je ena najstarejših rastlin na svetu in se pogosto uporablja v kuhinji. Ni le odličen dodatek k obrokom, ampak je tudi izjemno zdrava živila. Radi uporabljamo česen pri prehladu, saj pomaga pri boju proti kašlju in krepi imunski sistem. Vsebuje številne aktivne kemične spojine in antioksidante, ki zagotavljajo zdravje celotnega organizma, zaradi česar ga pogosto imenujemo naravni “antibiotik”.
Česen je izjemno hranljiv, pozitivno vpliva na raven sladkorja v krvi, zmanjšuje sintezo holesterola in tveganje za bolezni srca in ožilja, deluje protivnetno in skrbi za zdravje prebavnega trakta.
Posebno veliko število zdravilnih lastnosti se skriva v česnu zaradi močne spojine alicina, ki sicer ščiti rastlino pred bakterijami in glivicami.
Česen je najbolje uživati surovega in vsaj tri stroke dnevno, če ste prehlajeni. Pred obrokom ga stisnite, da spodbudite encimsko reakcijo, ki proizvaja alicin, sestavino, ki česnu daje zdravilne lastnosti.
Mnogi ljudje se izogibajo česnu zaradi njegovega vonja. Vendar prav ta “dišeč” sestavni del česna daje njegove zdravilne lastnosti.