Jetra so največji notranji organ v človeškem telesu. Potrebna so za stotine telesnih procesov, vključno z razgradnjo toksinov, kot je alkohol. Jetra prva občutijo popiti alkohol in so na učinke najbolj občutljiva.
Dolgotrajno uživanje alkohola pa lahko negativno vpliva tudi na druge organe, recimo na možgane in srce. Alkohol zamasti jetra, ta maščoba pa povzroča vnetje jeter. Za cirozo jeter, ste verjetno že slišali. V poznih fazah, ko jetra že odpovedo, je nevarnost zlatenice. Priporočena meja alkohola je 14 enot, kar predstavlja 6 piv običajne jakosti.
Prenehanje ima pozitivne učinke
Po prenehanju pitja se lahko jetra v nekaj mesecih pozdravijo ter zgledajo in delujejo kot nova. Opustitev pitja alkohola pa pozitivno vpliva tudi na spanje, delovanje možganov in krvni tlak. Zmanjša pa tudi tveganje za raka jeter, trebušne slinavke in debelega črevesja. Prav tako zmanjša tveganja za bolezni srca in možgansko kap.
Alkohol pa seveda ni glavni razlog za slabo počutje, njegovo neuživanje moramo razumeti kot del zdravega načina življenja, kar vključuje tudi zdravo prehrano in redno telesno vadbo.
Jetra imajo sicer precejšnjo moč samoregeneracije, vendar, če so le ta zdrava. Če ste cirozo že imeli, so vaša jetra že poškodovana in bo uspeh ob prenehanju zgolj pitja alkohola lahko manjši.
Pomembna je predvsem zmernost, največ lahko naredimo predvsem sami.