“V primeru sršenjih ali osjih gnezd, ki predstavljajo nevarnost ljudem ali živalim, se morajo občani vedno obrniti na Regijski center za obveščanje (112), ki v ta namen aktivira službo za dezinsekcijo oziroma deratizacijo,” pravi Jan Brodar poveljnik gasilske operative pri Gasilski brigadi Koper. “Zgolj v primerih, ko sršeni neposredno ogrožajo zdravje in je potrebno takojšnje ukrepanje, se lahko ReCO odloči aktivirati gasilsko enoto,” dodaja.
Najpogosteje so taka gnezda v ozkih odprtinah, kot so zračniki, dimniki, luknje v zidovih, na podstrešjih itd. Na letni ravni na Gasilski brigadi Koper zabeležijo nekaj deset, morda dvajset takih intervencij.
Ose in sršeni sicer sami po sebi niso napadalni, njihov pik pa je celo manj močan od pika čebel. Ose, za razliko od sršenov, še posebej poleti v bližino ljudi privabljajo sladki sokovi. Če se prekomerno namnožijo in postanejo moteči, jim lahko nastavimo pasti v obliki posod. Te lahko izdelamo sami iz odpadnih plastenk, v njih pa nalijemo sladko tekočino in malo kisa, ki odganja čebele, lahko pa tudi kupimo posebna polnila v obliki praška.
Če bi želeli odstraniti samo gnezdo, ki pa neposredno ne ogroža zdravja in zato ni razlog, da pokličemo gasilce, se lahko obrnemo tudi na strokovnjake iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, a je njihov poseg plačljiv. Če pa bi se gnezdo odločili odstraniti sami, se moramo držati nekaj napotkov: najbolje je to opraviti ponoči ali ob zori, obleči čebelarska oblačila ali vsaj kaj podobnega, najprej gnezdo poškropiti z insekticidom, počakati, nato se gnezda lotiti z nožem, ga dati v vedro in pokriti ter na varnem mestu sežgati. Kraj je bilo gnezdo pa dobro sprati z milnico – tako preprečimo živalim, da bi se tam ponovno naselile.