Hitra cesta Jagodje – Lucija je projekt, s katerim se država in občina Piran ukvarjata več kot dve desetletji. “Vsi vemo, da somestje Koper – Izola – Piran nujno potrebuje novo pretočno cesto. Vsi vemo, da so sedanje razmere v našem prometu nemogoče, neprimerne in celo nevarne. Vsak izmed nas je v zastojih skozi Valeto in strunjanski drevored izgubil lep kos svojega življenja, okoljska škoda, ki jo v naši zeleni občini povzročajo izpuhi stoječih avtomobilov je neizmerljiva. V zastojih izginjajo delovne ure, v njih stojijo reševalna vozila na nujnih vožnjah, naši turisti izgubljajo voljo, da bi se k nam kadarkoli vrnili,” je na seji občinskega sveta povedal župan Andrej Korenika.
“Zakaj bi torej kdorkoli imel kakršenkoli pomislek v zvezi z gradnjo nove hitre cestne povezave v slovenski Istri?” se je vprašal.
Kot je povedal, so načrti za to cesto so bili zasnovani tako, da bi k tja pripeljala še več prometa. “Bila je cesta, ki bi služila za hitrejšo povezovanje severne Evrope s hrvaško obalo, zastoje, ki jih povzroča tranzit, pa bi izvozila v našo občino. Z velikim avtocestnim krožiščem naj bi se končala prav v središču spalnega naselja Lucija, od koder ni poti naprej. Povrh vsega pa bi nova hitra cesta še grobo iznakazila našo krajino.
Skušali so nas prepričati, da je vsaka cesta boljša kot nobena cesta, a nismo nasedli. Danes tudi nepoznavalci vemo, da ni res, da nove ceste prometne probleme vedno rešujejo. Ceste promet tudi ustvarjajo. Strokovnjaki ta pojav imenujejo inducirani promet, gre pa za preprosto dejstvo, da nas povečane zmogljivosti cest spodbujajo k večjemu številu voženj in večjemu število prepotovanih kilometrov z avtomobili. Če nove ceste niso dobro premišljene, promet na koncu še bolj zgostijo. Če povem bolj po domače, je tako, kot da bi gasili požar z bencinom.
Seveda pa ima slovenska Istra ob tem še dodaten problem, in to je tranzitni promet. Občina Piran ga preprosto ne more sprejeti še več, kot ga že ima. Zato smo se leta 2017 v občinskem svetu odločili, da bomo vztrajali, da se gradnja hitre ceste Jagodje – Lucija ne začne pred začetkom gradnje odseka prave tranzitne hitre ceste med Koprom in Dragonjo. Zahtevali smo, da je treba odsek hitre ceste med Jagodjem in Lucijo s priključno cesto za Piran optimizirati in da je treba ob začetku gradnje naše hitre ceste, začeti tudi izgradnjo ali rekonstrukcijo odseka ceste od Seče do mejnega prehoda Sečovlje.”
Na včerajšnji seji občinskega sveta so predstavniki Darsa in projektanti iz podjetja PNZ, d.o.o. predstavili odgovor na zahteve, ki so ga oblikovali tudi v sodelovanju z občino. “Danes smo se s s projektom zgolj seznanili in nismo odločali o tem, ali ga podpiramo ali ne. Želim nam namreč vsem skupaj dati dovolj časa, da nov predlog dobro preučimo, ker gre dobesedno za zgodovinsko odločitev za našo občino,” je dejal župan, ki je z rezultati usklajevanja zadovoljen: “Menim, da smo uspeli doseči zastavljeni cilj in da hitra cesta Jagodje – Lucija z novo zasnovo in novim značajem ne more biti več tranzitna cesta. Da bi tako zasnovana v resnici služila predvsem nam, ki tukaj živimo. Ob tem pa smo uspeli oklestiti tudi vse nenujne posege v prostor. Menim celo, da bi nova cesta odprla dodaten prostor ob morju in nam ponudila priložnost, da Lucijo končno združimo v celovito naselje. V okviru projekta pa smo uspeli izposlovati še nekatere dodatne ureditve, kot je na primer rekonstrukcija lokalne ceste v smeri Vinjole– Seča, dodatne kolesarske in peš površine ter ureditev krožišča na cesti med Lucijo in Sečo.”
Andrej Jan, projektant podjetja PNZ je predstavil dvajsetletno dogajanje in različne variante, ki so bile zasnovane v teh letih.
“Jasno je treba opredeliti prioritete. Z lokalno skupnostjo je treba najti rešitve za samo traso, da bo sprejemljiva tako socialno kot prostorsko in percepcijsko,” je med drugim dejal Jan.

Liminjanska cesta bi ohranila svoj značaj, nova hitra cesta pa bi bila skrita pod vkop. Predvideno je tudi novo krožišče z odcepom proti Kortam.
Več o predstavitvi si lahko ogledate na tej povezavi.