Latinsko ime za vodni bambus je Dracaena sanderiana, zaradi česar lahko takoj sklepamo, da vodni bambus, kljub temu da zelo spominja na pravi bambus, v resnici ni bambus, ampak rastlina iz rodu Dracaena (Zmajevci), v katerega spadajo tudi priljubljene sobne rastline, kot so dišeči zmajevci, okrogli zmajevci in drugi.
Vodni bambus je postal priljubljen zaradi prepričanja, da prinaša dobro energijo v dom, ter zaradi enostavnosti gojenja – potrebuje le lonček in vodo. Za uspešen razvoj rastlina sploh ne potrebuje zemlje. Verjame se, da vodni bambus v prostor prinaša pozitivno energijo. Prav tako se verjame, da ima število stebel v rastlini določeno simboliko, kar je mogoče prebrati v povezavi.
Vodni bambus ima rad svetlobo. Če ga postavite na senčno mesto, bo verjetno preživel, vendar ne bo preveč rasel. Če opazite, da vodni bambus ne raste, je verjetno razlog v pomanjkanju svetlobe. Kljub temu pa se izogibajte neposredni sončni svetlobi, saj bo na takih mestih pregrevan in se izsušil. Pomembno je, da rastlino občasno obračate proti svetlobnemu viru, da bo rastla enakomerno. Ne raste prehitro, vendar ne spada med počasne rastline. Končna višina lahko doseže okoli 1 meter.
Kakšno vodo potrebuje bambus?
Največja dilema pri gojenju bambusa v vodi je, ali je bolje vodo menjavati ali pa le dolivati novo. Nekateri ljudje nikoli ne menjajo vode, drugi to počnejo pogosto, spet tretji le občasno. Za to ni enega pravilnega odgovora ali nasveta, zato se morate zanašati na svojo intuicijo. Kljub temu pa velja preprosto pravilo – če voda neprijetno diši, jo je treba zamenjati. Najpomembnejše je, da izberete kakovostno vodo, ki ni klorirana. Srečni bambus je občutljiv na minerale, zlasti na klor iz vodovodne vode, zato je priporočljivo uporabljati ustekleničeno ali filtrirano vodo, nikakor pa ne vode iz pipe.
Druga dilema je, koliko vode naliti v lonček. Voda naj bo na ravni, ki pokriva le korenine. Koliko pogosto boste morali dolivati vodo, pa je odvisno predvsem od vlažnosti zraka v prostoru. Pomembno je, da so korenine vedno potopljene v vodo, vendar da voda ne sega preveč visoko proti steblom.
Če ne menjate vode preveč pogosto, tudi gnojenje ne bo potrebno pogosto. Kljub temu pa enkrat do dvakrat letno dodajte tekoče gnojilo, namenjeno rastlinam, ki rastejo v vodi, v priporočeni količini.
Vodni bambus je rastlina, ki je pogosto darilo, saj je zelo enostaven za vzdrževanje in lahko traja dalj časa kot šopek cvetja. Mnogi menijo, da je to idealna rastlina za darilo, saj je trajna, podobno kot rezano cvetje, a jo lahko enostavno postavite v vazo z vodo, kjer bo dolgo ostala lepa.