Kako inteligentni smo Slovenci?

World Population Review je objavil novo tabelo koeficienta inteligence za vsako državo na svetu. Poglejte, kakšen je koeficient inteligence za Slovenijo v primerjavi z drugimi državami. Ali smo pametnejši od naših sosedov?

Deli novico s tvojimi prijatelji

World Population Review je spletna stran, ki se ukvarja z analizami in pregledi svetovnih populacijskih podatkov. Nedavno so objavili seznam “Countries by IQ – Average IQ by Country 2024”, ki prikazuje povprečne koeficiente inteligence za posamezne države. Ta analiza je pritegnila pozornost, saj dviguje vprašanja o inteligenci v mednarodnem merilu ter sprožila razpravo o morebitnih razlikah med državami glede na to merilo.

Slovenija se na tej lestvici uvršča precej visoko. Po ocenah njihovega raziskovanja je povprečna inteligenca v Sloveniji 98,6. S tem rezultatom se lahko pohvali redkokatera država na svetu, saj smo tudi pred (skoraj) vsemi državami v naši regiji.

Med našimi sosedi imajo Italijani 94,23, celo Avstrijci so pod nami s rezultatom 98,3. Pred nami so le Madžari z rezultatom 99,24.

Med balkanskimi državami ima Hrvaška 95,75, Bosna 88,54, Srbija pa 89,6.

 

Kdo je najbolj pameten?

V zadnjem raziskovanju so izstopale pet držav, ki so se uvrstile na vrh lestvice glede na svoj visok povprečni koeficient inteligence (IQ). Te države izražajo izjemne kognitivne sposobnosti prebivalstva in predstavljajo zanimivo področje za preučevanje inteligence na globalni ravni.

Japonska (IQ: 106,48): Japonska se uveljavlja kot vodilna država z najvišjim povprečnim IQ-jem. Njihova izjemna uspešnost kaže na poudarek na izobraževanju in znanstvenem razvoju v družbi.

Tajvan (IQ: 106,47): S samo nekoliko manjšo razliko od Japonske se Tajvan uvršča na drugo mesto. Visok IQ pri Tajvanu je lahko rezultat nenehnih prizadevanj za izboljšanje izobraževalnih sistemov.

Singapur (IQ: 105,89): Singapur, majhno mesto-država, prevzame tretje mesto na lestvici. Njihova visoka stopnja inteligence odraža njihov poudarek na visokokakovostnem izobraževanju in tehnološkem napredku.

Hong Kong (IQ: 105,37): Hong Kong se uvršča na četrto mesto s svojim visokim povprečnim IQ-jem. Kot finančni in tehnološki center ima Hong Kong dinamično okolje, ki spodbuja razvoj intelektualnih sposobnosti.

Kitajska (IQ: 104,1): Kitajska zaključuje to elitno petorko s svojim zavidljivim povprečnim IQ-jem. Vzpon Kitajske na svetovnem prizorišču se odraža tudi v njihovi kognitivni uspešnosti.

Te države predstavljajo zgled visoke stopnje izobrazbe, nenehnega razvoja in inovacij ter postavljajo nove standarde v razumevanju inteligence na svetovni ravni. Poglobljene študije o teh državah bi lahko prinesle dragocene uvide v dejavnike, ki vplivajo na intelektualne sposobnosti prebivalstva.