Cirkadijski ritmi imajo globok vpliv na mnoge vidike našega zdravja, od spanja do metabolizma. Prehrana, ki jo vzpostavimo v otroštvu in adolescenci, lahko postavi temelje za celoživljenjsko zdravje, vendar se pridobivanje teže in debelost običajno pripisujeta le slabi prehrani in pomanjkanju telesne aktivnosti, brez upoštevanja vpliva cirkadijskih ritmov.
Kako biološki urnik nadzoruje lakoto?
Nova raziskava kaže, da je čas, kdaj jemo, prav tako pomemben kot to, kar jemo. Raziskovalci začeli razumeti, kako naš lastni biološki notranji urnik nadzoruje občutek lakote in sitosti.
Ekipa raziskovalcev z Warren Alpert Medical School in Mass General Brighama je začela preučevati zapleteno povezavo med cirkadijskimi ritmi, metabolizmom in splošnim zdravjem. Strokovnjaki so se osredotočili na adolescente, skupino, ki je še posebej dovzetna za razvoj dolgoročnih zdravstvenih težav zaradi prehranskih navad.
Raziskovalci so odkrili korelacijo med porabo kalorij pri mladostnikih s prekomerno telesno težo ali debelostjo in časom njihovih obrokov. Ugotovili so, da so mladi z višjim indeksom telesne mase imeli tendenco, da so večji del svojega dnevnega vnosa kalorij zaužili kasneje čez dan v primerjavi z vrstniki s zdravim telesnim težo.
Kdo je krivec za prekomerno težo?
Naš cirkadialni sistem je v bistvu mreža številnih “ur” prisotnih v skoraj vsakem delu našega telesa. Oni nam pomagajo, da se prilagodimo spreminjajočim se zahtevam čez dan in noč. Vendar pa ta sistem variira od osebe do osebe zaradi številnih dejavnikov, vključno z genetiko, vedenjem in vplivi okolja.
Edinstvenost te študije je po mnenju avtorja Davida Barkerja v natančnem merjenju vnosa hrane in kontroli vpliva okolja in vedenja.
Raziskava je bila izvedena v nadzorovanem okolju, brez zunanjih vremenskih znakov, da bi zagotovili, da rezultati odražajo le cirkadialne vplive na prehranjevalsko vedenje. V raziskavi je sodelovalo 51 prostovoljcev, starih od 12 do 18 let. Razdeljeni so bili v tri skupine glede na indeks telesne mase. Eksperiment je bil zasnovan tako, da je trajal 28-urni cikel spanja in budnosti, nekoliko daljši od običajnega 24-urnega dne. Najstniki so živeli v istem prostoru 11 dni in 10 noči, pod skrbno nadzorovanimi svetlobnimi nastavitvami. Imeli so šest priložnosti za obrok v določenih časih, lahko pa so zaužili toliko hrane, kolikor so želeli.Raziskovalci so natančno spremljali vnos hrane in število kalorij.
Zanimivo je, da so rezultati pokazali, da so tisti v skupinah s prekomerno telesno težo ali debelostjo zaužili več svojega dnevnega kalorijskega vnosa v popoldanskih in zgodnjih večernih urah, v primerjavi s sodelujočimi v skupini zdrave telesne teže.
To kaže, da naš notranji biološki časovni mehanizem močno vpliva na naše prehranjevalne navade in da čas, kdaj jemo, lahko vpliva na našo nagnjenost k pridobivanju teže.