Odtajanje mesa ni le stvar udobja, ampak tudi stvar varnosti. Nepravilno odtajano meso lahko postane gojišče bakterij, rezultat pa je lahko veliko hujši od zamujenega kosila. Vendar pa lahko s pravimi tehnikami svoje zamrznjeno meso v le nekaj minutah spremenite v popolno surovino za obrok.
Zakaj je pomembno, da meso pravilno odmrznemo?
Morda se sprašujete, zakaj mesa ne morete kar pustiti na pultu in počakati, da se odtaja. Težava je v tem, da meso ni le kos beljakovine – je popolno gojišče za mikroorganizme, ki čakajo na priložnost za razmnoževanje.
Ko se meso odtaja pri sobni temperaturi, nastane tako imenovano »nevarno območje« – temperaturno območje med 4 °C in 60 °C, kjer se število bakterij lahko podvoji vsakih 20 minut. Predstavljajte si to, kot da pustite vrata svojega doma odprta in vanj povabite nezaželene goste.
Površina mesa se segreje veliko hitreje kot notranjost, kar pomeni, da medtem ko je sredica še zamrznjena, lahko zunanje plasti postanejo zatočišče za salmonelo, E. coli in druge nevarne mikroorganizme. Rezultat? Prebavne motnje, ki lahko trajajo več dni.
Najboljše je odtajevanje v hladilniku
Odtajanje v hladilniku morda ni najhitrejša rešitev, je pa zagotovo najvarnejša. Ta metoda deluje kot počasen, a zanesljiv prijatelj – morda ne bo takoj rešila vaše težave, a vas tudi ne bo pustila na cedilu.
Meso je treba iz zamrzovalnika prenesti v hladilnik 24 ur pred načrtovano kuhanjem. Za večje kose, kot je cel piščanec ali velik kos svinjine, boste morda potrebovali do 48 ur. Ta metoda ohranja meso med 0 °C in 4 °C, kar preprečuje rast bakterij.
Ključni trik je, da meso položite na krožnik, da ujamete morebitne sokove, ki kapljajo ven. Ti sokovi niso le packarija – so tudi potencialni vir navzkrižne kontaminacije, če pridejo na druga živila v hladilniku.
Kaj pa hladna voda?
Ko nimate 24 ur, imate pa uro ali dve, postane hladna voda vaš zaveznik. Ta metoda je kot hitri vlak – hitrejša od hladilnika, vendar varnejša od bolj drastičnih možnosti.
Meso dajte v zaprto plastično vrečko (to je ključnega pomena, ker ne želite, da voda pride v stik z mesom) in ga potopite v veliko skledo s hladno vodo. Voda mora biti hladna – ne mlačna, ne sobne temperature, ampak res hladna.
Vodo menjajte vsakih 30 minut. Zakaj? Ker se voda okoli mesa postopoma segreje in izgubi sposobnost hitrega prenosa toplote. S to metodo boste odtalili pol kilograma mesa v približno eni uri.
Mikrovalovna pečica je dvorezen meč
Mikrovalovna pečica je lahko vaš junak ali najhujši sovražnik, odvisno od tega, kako jo uporabljate. Večina sodobnih mikrovalovnih pečic ima funkcijo odmrzovanja, ki z zmanjšano močjo postopoma pogreje meso.
Ključno je, da nastavite pravilno težo mesa in uporabite funkcijo odmrzovanja, ne najvišje moči. Najvišja moč bo začela kuhati zunanjost mesa, medtem ko je notranjost še zamrznjena – predstavljajte si to kot poskus učenja nove veščine, da lahko takoj preidete na napredno raven.
Pomembno opozorilo: Meso, odmrznjeno v mikrovalovni pečici, je treba takoj skuhati. Ne morete ga pustiti za pozneje, ker je že delno segreto.
Trik z vročo vodo
Tukaj je metoda, ki vas bo morda presenetila s svojo učinkovitostjo. Namesto hladne vode uporabite toplo vodo s temperaturo okoli 40–50 °C. To se morda sliši nelogično glede na to, kar smo povedali o temperaturah, vendar obstaja razlog, zakaj deluje.
Ključ je v stalnem pretoku. Meso položite v vodotesno vrečko in ga postavite pod curek vroče vode ali v posodo z vročo vodo, ki jo redno menjate. Temperatura 40–50 °C ni dovolj vroča, da bi se meso začelo kuhati, je pa dovolj vroča, da drastično pospeši postopek odmrzovanja.
S to metodo lahko manjše kose mesa odmrznete v samo 10–15 minutah.