Nekaj odličnih nasvetov kako za svoj vrt in rastline v njem lahko poskrbite v oktobru.
1. Oktober je že prišel med nas. V tem prvem jesenskem mesecu najprej poskrbimo, da poberemo pridelke, ki so nam še ostali. Če je bil september topel in vlažen, je naša bera v oktobru lahko še precej obilna. Pobiramo lahko radič, endivijo, brokoli, zelje. V začetku meseca lahko posadimo radič in endivijo, sredi oktobra čebulo vrste majski srebrnjak, konec meseca pa lahko posadimo rdeči česen. Do sredine oktobra lahko sejemo špinačo in zimsko solato. Poberemo tudi buče. Gredice, iz katerih smo že pobrali pridelke, lahko prekopljemo in jih pripravimo na mrzlo obdobje. Pospravimo tudi namakalne cevi, da jih bomo lahko uporabili v naslednji rastni sezoni.
2. V zeliščnem vrtu poberemo rastline, ki bi lahko bile uporabne in jih nismo prej utegnili pobrati ali pa še niso dozorele. Opravimo predvidoma zadnjo odstranjevanje plevela. Rastline, ki so se prekomerno razvile, izkopljemo, naredimo delitev in posadimo večje število sadik za naprej. V jesenskem času lahko opravimo tudi sajenje trajnih zelišč in dišavnic, ker se bodo do zime dobro ukoreninile. Zadnji čas je, da poberemo baziliko, zamrznemo liste ali pa jo predelamo v pesto ter ga zamrznemo in tako poskrbimo za ozimnico.
3. Oktober je bogat z jabolki, hruškami in kutinami. Različne sorte dozorevajo v različnih terminih. Kutine poskušamo obirati čim pozneje, saj s tem dosežemo prijetnejšo aromo. Orehe pustimo, da sami padejo z drevesa, ker je to znak, da so zreli. Lešnike obiramo, ko se plod loči od ovoja. Nešplje je potrebno pustiti, da jih malo “poboža” Konec meseca nas začnejo s plodovi razveseljevati kakiji. Prav takrat pa začnemo tudi z nabavo sadnega drevja, ki ga bomo posadili na novo. Pomembno je, da smo pri izbiri materiala pozorni, da so rastline in njihov koreninski sitem dobro razviti. Rastline posajene v jesenskem času se do zime dobro in spomladi bolje poženejo.
4. Oktober je pravi čas za sajenje okrasnih rastlin. Lahko posadimo živo mejo, grmovnice, trajnice, vrtnice … Iglavcem bolj ustreza sajenje v spomladanskih mesecih. Začetek oktobra je tudi zadnji čas za obrezovanje živih mej. Pri živih mejah ciprese je pomembno, da jih lahko prikrajšamo največ za eno tretjino, ker lahko drugače rastlina propade. Enoletnice na okenskih policah končujejo poslanstvo, zato jih lahko zamenjamo s ciklamami, resami, mačehami, krizantemami, ki jim lahko dodamo okrasne trave, heuhere, veronike …
5. Trata v oktobru pridobi na svojem izgledu. Potrebno je uporabiti hranila z dolgotrajnim delovanjem in z večjo vsebnostjo kalija, ki poskrbi za večjo odpornost čez zimo. Če imamo na travniku listje, ga sproti odstranimo, saj predstavlja leglo za škodljivce in bolezni. V oktobru preventivno opravimo košnjo malo višje, ker ne vemo, kako se bodo gibale temperature. Če do hladnih dni opravimo vsa dela na trati korektno, lahko spomladi pričakujemo, da bo lepo odgnala in bomo lahko uživali v pogledu nanjo.