Naravni med je sestavljen izključno iz surovega medu in ne vsebuje nobenih dodatkov. Ponarejeni med vsebuje naravni med, poleg tega pa tudi druge dodatke kot na primer sladkor, koruzni sirup, vodo in barvila. Da bi se izognili lažnim izdelkom, je pomembno kupovati med, ki je označen kot 100 odstotkov čist ali surov.
Pomembno je, da kupujemo med od lokalnih čebelarjev ali zaupanja vrednih blagovnih znamk, ki uporabljajo ukrepe za nadzor kakovosti, da bi zagotovili, da so njihovi izdelki čisti in brez škodljivih dodatkov.
Lažni med lahko prepoznamo na več načinov. Eden izmed njih je, da se lažni med pri segrevanju peni. Drugi preizkus lahko opravite tako, da malo medu zmešate z rumenjakom. Če je med čist, bo ob stepanju rumenjaka ta postal trd, kar bo izgledalo, kot da je kuhan. To je odličen znak, ki pomeni, da med ni bil razredčen z drugimi dodatki kot sta sladkor ali koruzni sirup.
Med lahko vsebuje tudi dodatek vode, kar lahko preverite na več načinov. Če v kozarec vode dodate žlico medu, se bo pravi med strdil in spustil na dno, medtem ko se bo lažni med začel raztapljati. Ko na rezino kruha razmažete čisti med, bo ta v nekaj minutah otrdel, umetni med pa bo kruh navlažil, ker vsebuje vodo.
Končno se je najbolje izogniti prodaji medu v plastičnih posodah, saj obstaja več verjetnosti, da je ponarejen ali kontaminiran. S temi previdnostnim ukrepi lahko uživate v številnih koristih čistega, kakovostnega medu, hkrati pa se izognete lažnim ali škodljivim izdelkom.