“Teniška tematika je trenutno aktualna in si zasluži vso pozornost, da se v prihodnje ne bi ponovila. Izguba tenisa v letošnji sezoni je udarec za portoroški turizem. Teniški gostje v Portorožu so v preteklih letih po ocenah ustvarili med 20.000 in 25.000 nočitvami in sloveli po dobri potrošnji v restavracijah in lokalih,” so na naše vprašanje o teniških gostih odgovorili v Hotelih LifeClass.
Njihova družba se je aktivneje pričela ukvarjati s teniškimi gosti šele v preteklem letu, ko so teniške skupine iz Avstrije in Italije pričele iskati nove možnosti namestitve, ker so hoteli v neposredni bližini teniških igrišč večino leta ostajali zaprti. Gostje so bili zelo zadovoljni s storitvijo in ponovili rezervacije tudi za letošnje leto. V dobrem odzivu gostov pa so v LifeClassu prepoznali potencial tenisa kot priložnost, da zgradijo nov steber svoje ponudbe zunaj sezone.
Letošnja sezona je izgubljena
“Situacija se je pričela zapletati, ko je konec preteklega leta potekla najemna pogodba za teniška igrišča, zaradi nerazrešenih zadev glede nakupa igrišč pa so pričele krožiti govorice, ki so napovedovale zaplete pri ponovni oddaji. V naši družbi smo zato nastopili kot pobudnik razgovorov med vsemi vpletenimi deležniki, da bi ohranili dolgoletne teniške skupine in tekmovanja v Portorožu. Naša družba v teh razgovorih ni nastopala kot potencialni najemnik igrišč, saj ne razpolagamo s potrebno opremo in kadri, ki bi omogočili, da bi v le nekaj tednih lahko ustrezno pripravili teniška igrišča. Smo pa potencialnemu najemniku, ki je v preteklih letih že upravljal igrišča, ponudili pomoč in finančno podporo,” so razložili v LifeClassu, kjer ugotavljajo, da kljub pripravljenosti vseh deležnikov na pogovore tokrat širši interes za destinacijo ni prevladal in je teniška sezona za letošnje leto izgubljena, saj so skupine in organizatorji tekmovanj za letošnje leto že odpovedali rezervacije.
Konec teniške zgodbe v Portorožu ima za slovenski tenis velike posledice, se strinjajo tudi v Tenis Slovenija. “Po devetih letih se končuje gostovanje teniških turnirjev najvišjega ranga v Portorožu. V zadnjih dveh sezonah smo skupaj spisali uspešno zgodbo na turnirju WTA Zavarovalnica Sava,“ je povedal direktor Tenisa Slovenija, Gregor Krušič.
V LifeClass sicer ostajajo optimistični, da se bo situacija glede lastništva in razpoložljivosti igrišč v prihodnje uredila. “Ko se bo, bomo v naši družbi vedno pripravljeni pomagati tako pri ponovnem pridobivanju gostov kot tudi pri samem delovanju teniškega centra,” so še dodali.
S Termami Čatež niso sklenili nobene pogodbe
Na občino Piran smo naslovili vprašanje, ali drži, da se konec februarja izteče predkupna pravica za teniška igrišča in če je občina ne izkoristi, pogodba predvideva kazen, a so nam odgovorili, da Občina Piran in Terme Čatež nista sklenili nobene pogodbe, iz katere bi lahko izhajala pogodbena kazen. Na občini sicer verjamejo, da je interes Term Čatež, da kompleks teniških igrišč proda in da je interes lokalne skupnosti, da jih odkupi, mogoče uresničiti v roku, ki bo sprejemljiv za obe strani.
Informacije, da si na občini prizadevajo za ustanovitev javno zasebnega partnerstva za nakup igrišč, zanikajo. “Ne, to ne drži. Občina Piran bo morebiten nakup teniških igrišč izpeljala sama, saj si želi postati edini lastnik teh zemljišč in o nadaljnjem urejanju tega dela obalnega pasu odločati samostojno. Vsekakor pa želi sodelovati s turističnim gospodarstvom pri razvoju tenisa pri nas,” so zapisali.
Kako se bodo odločili svetniki?
Zanimalo nas je tudi, ali imajo na občini zagotovljeno zadostno število glasov koalicijskih partnerjev v občinskem svetu za nakup po ponujeni ceni 4,6 milijona evrov, a na občini pravijo, da so pogajanja v teku, zato tega ne komentirajo.
Vprašanje, ali in pod kakšnimi pogoji so za to, da občina Piran kupi Teniški center Portorož, smo želeli nasloviti tudi na svetniške skupine v piranskem občinskem svetu. Njihove stike smo skušali dobiti na občini, a so nas zavrnili in kot razlog navedli GDPR. Dejali pa so, naj vprašanje pošljemo na občinsko službo za odnose z javnostmi, ki ga bo posredovala vodjem svetniški skupin. Po tednu dni so nam sporočili, da so naše vprašanje posredovali vsem svetnikom, saj niso seznanjeni, kdo so vodje svetniških skupin.
Do konca časopisne redakcije nam je odgovoril le Franc Kraševec (Lista Andreja Korenika), ki pravi, da nakup podpira, a pod določenimi pogoji. Če je kupec Občina Piran, naj se to zgodi po ceni do štiri milijone evrov, v ceno pa naj bosta vključena tudi zelenica in balinišče. Druga možnost, za katero bi Kraševec glasoval je, da je kupec igrišč konzorcij, v katerem je občina 51-odstotni lastnik, 49-odstotni lastniki pa so hotelirji ali gostinci. Cena, ki bi jo bil pripravljen plačati v tem primeru, je 4.600.000 evrov, tudi v tej ceni naj bosta zelenica in balinišče.
Naknadno je svoj odgovor posredovala tudi svetnica Karlinca Delbello iz vrst Socialnih demokratov: “Menim, da do dogovora med deležniki bi moralo priti, drugače bi to za kraj pomenilo negativne posledico za turistično destinacijo in Portorož bi s tem stopil korak nazaj.”
“Skrajni čas je, da Teniški cener Portorož postane magnet, s katerim bomo privabili goste, ki poudarjajo zdrav način življenja in športne aktivnosti. Omogočilo bi veliko možnosti mladim športnikom kakor tudi veteranom in vsem ljubiteljem ter navijačem tenisa,” meni Delbellova in dodaja, da mora občina zagovarjati interes občanov in zavzeti vse vzvode, saj bodo tako lažje uresničevali turistično vizijo, kot si jo je kraj zastavil. “Naslednji korak Občine je, da pripravi take projekte, s katrimi bo Teniški center Portorož ponovno zaživel, saj je to zanj stratežkega pomena,” pravi svetnica.
Nekdanja in tudi aktualna piranska podžupanja Manuela Rojec, ki v občinskem svetu predstavlja barve Gibanja Svoboda, pa se je lani oktobra v odprtem pismu izrazila proti nakupu, vsaj pod veljavnimi pogoji.