Kako se organizirati na dan solidarnosti?

Včeraj je Državni zbor Republike Slovenije brez glasu proti sprejel spremembe in dopolnitve Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Med drugim je v zakonu ponedeljek, 14. 8. 2023, razglašen za dan solidarnosti. Gre za dan, ki je predviden kot dela prost dan in dan, ko naj bi vsak od nas, po svojih najboljših močeh pomagal vsem, ki so se znašli v stiski po poplavah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Glede na to, da gre za dan, ki je z zakonom razglašen za dela prost dan, je na podlagi določbe 166. člena ZDR-1 delavec ta dan prost svoje obveznosti. Prav tako ta dan ni možno šteti v redni letni dopust (ne glede na to, kdaj je bil odobren), prav tako pa ima delodajalec obveznost plačila nadomestila plače za ta dan. V kolikor pa delovni proces poteka nepretrgano ali narava dela zahteva opravljanje dela na dela prost dan, lahko delodajalec delavcu odredi opravljanje dela, s tem da mu mora za ta čas izplačati dodatek za delo na dela prost dan, skladno z določbami kolektivne pogodbe in/ali internih aktov. Odvisno, kaj je za delavca ugodneje.

Z Zveze svobodnih sindikatov Slovenije so sporočili, da vedo, da so prizadeti številni člani in članice njihovih sindikatov dejavnosti, njihovi družinski člani, prijatelji. In prav vsem želijo pomagati. Prav tako pa se zavedajo, kako je pomembno pomagati na primeren, organiziran način, da pomoč doseže vse. Čim prej in čim bolje.

Zato pozivajo vse člane in članice, da se pridružite kot prostovoljci v aktivnostih čiščenja, saniranja ali prispevanja pomoči, kolikor vam razmere dopuščajo.

Vse člane in članice, sodelavce in sodelavke tako pozivajo, da se v ponedeljek, 14. 8. 2023 pridružijo eni od organiziranih oblik pomoči na terenu. Predlagajo, da se v čim večjem številu prijavimo v spletno aplikacijo Poplave 2023 ali v seznam prostovoljcev pri Slovenski filantropiji. Tisti, ki imate v svojem okolju organizirane pobude, se seveda pridružite tam, prosijo le, upoštevajte navodila pristojnih služb. “Pomagati namreč želimo odgovorno, prav tako pa ne pozabimo na lastno varnost!” so poudarili v ZSSS, kjer so se ponovno zahvalili vsem, ki v odpravi posledic že sodelujete; gasilcem in gasilkam, vojakom in vojakinjam, policistom in policistkam, reševalkam in reševalcem, zdravstvenim delavcem in delavkam, civilni zaščiti, nevladnim organizacijam, prostovoljcem in vsem ostalim, ki dokazujete, da smo solidarni boljši in zmoremo več.