Kako se rešiti madeža pod pazduho?

Poletje imamo radi zaradi sonca, morja in daljših dni, a ko se temperature dvignejo, nas ena stvar vedno znova moti – znoj. Še posebej tisti, ki pušča madeže na naših oblačilih.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Rumeni madeži pod pazduho na belih majicah ali beli madeži deodoranta na temnih oblačilih so prizor, ki ga nihče noče videti, kaj šele, da bi se z njim ukvarjal vsak drugi dan. Dobra novica pa je, da obstajajo rešitve – in to kar nekaj.

Zakaj nastajajo madeži?

Madeži znoja in deodoranta niso posledica samo potenja. Najpogosteje so posledica kemične reakcije med aluminijevimi solmi v deodorantu in naravno sestavo znoja ter tkanine. Na belih oblačilih to povzroči rumene madeže, medtem ko na temnih oblačilih pogosto ostanejo bele sledi, ki so še posebej vidne na črnih tekstilijah. Če jih ne odstranimo takoj, ti madeži postajajo vedno bolj trdovratni in v nekaterih primerih lahko trajno poškodujejo vlakna tkanine.

Triki za odstranjevanje madežev doma

Prva in najpomembnejša stvar je, da se takoj odzovete. Dlje ko čakate, globlje bodo madeži prodrli v tkanino. Tukaj je nekaj metod, ki jih lahko preizkusite doma, odvisno od vrste oblačil:

Soda bikarbona + voda: naredite pasto iz 3 žlic sode bikarbone in 2 žlic vode. Nanesite na madež in pustite delovati 30 minut pred pranjem.
Kis (alkoholni): Madež namočite v raztopini vode in kisa (1:1), pustite delovati pol ure, nato operite kot običajno.
Limonin sok in sonce: Na madež stisnite limono, pustite na soncu, da deluje kot naravno belilo, nato sperite.
Aspirin: Dve tableti aspirina zdrobite in zmešajte z malo vode, da nastane pasta. Nanesite na madež in pustite delovati eno uro.

Preprečevanje je pol bitke

Da bi preprečili madeže, upoštevajte vrsto deodoranta, ki ga uporabljate. Antiperspiranti, ki vsebujejo aluminij, pogosteje puščajo madeže, medtem ko deodoranti brez aluminija ali tisti v obliki krem in pršil pogosto puščajo manj vidne ostanke. Po nanosu deodoranta počakajte nekaj minut, preden se oblečete – to lahko zmanjša trenje in nastanek madežev.

Kaj pa, če nič ne pomaga?

Če madež po vseh domačih metodah še vedno ne izgine, je možno, da je tkanina že trajno poškodovana. V tem primeru razmislite o recikliranju oblačil – staro majico lahko spremenite v cunjo, majico za domačo uporabo ali ustvarjalni projekt. Vendar pa vam lahko dobra navada hitrega reagiranja v prihodnosti reši najljubše kose garderobe.