Kako se zaščititi pred hudim mrazom?

V sredo zjutraj nas je pričakalo izjemno mrzlo vreme, v številnih mestih so bile temperature pod lediščem.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V teh dneh smo priča obdobju mraza, ko se temperature ob jutrih tudi v Istri spustijo pod ničlo.

Poškodbe (omrzline, ozebline, ozebline) in splošna podhladitev telesa, ki je lahko usodna, so škodljive zdravstvene posledice, ki lahko nastanejo zaradi izpostavljenosti nizkim temperaturam v mrzlem zimskem vremenu.

Kaj storiti v obdobju hudega mraza?

Upoštevajte vremensko napoved in opozorila o nizkih temperaturah in neugodnih vremenskih razmerah ter se izogibajte odhodom ven, če to ni nujno.

Nosite večplastna topla oblačila, po možnosti iz materialov, ki zadržujejo toploto (volna, polipropilen, svila). Vrhnja oblačila (plašč, jakna) morajo biti odporna proti vetru in vlagi. Glavo zaščitite s pokrivalom, ki pokriva obe ušesi, roke pa z rokavicami. Usta je dobro pokriti s šalom, da preprečimo neposredno vdihovanje mrzlega zraka (še posebej pomembno za bolnike s srčnimi in dihalnimi boleznimi). Izredno pomembna je topla, udobna in na vlago odporna zimska obutev.

Ljudem s kroničnimi boleznimi, predvsem srčno-žilnega in dihalnega sistema, priporočajo, da se izogibajo izpostavljanju nizkim temperaturam v zgodnjih jutranjih in poznih večernih urah.

V primeru ledenega dežja, zmrzali ali snega na tleh bodite previdni zaradi spolzkih pločnikov in vozišč ter povečane možnosti padcev in zlomov kosti.

Pri nizkih temperaturah se je treba izogibati težkemu fizičnemu delu na prostem in vsem dejavnostim, ki povzročajo pospešeno dihanje.

Pomagajte družini, prijateljem in sosedom, ki večino časa preživijo sami.

Ne prezrite občutka mraza in drgetanja, ki opozarjata, da se je treba ogreti in prenehati biti na mrazu.

V primeru, da se pri ljudeh, ki so daljši čas na prostem (pohodniki, planinci, alpinisti, vojaki), pojavijo začetni znaki podhladitve ali ozebline (otrplost in izguba občutljivosti prstov z bledo kožo, včasih tudi bolečina), je treba nemudoma poiskati topel prostor, odstraniti vlažna oblačila in podhlajenega postopoma ogrevati z zavijanjem v odeje, nikakor pa ga ne izpostavljati neposrednemu viru toplote.

Priporočljivo je tudi pitje toplih brezalkoholnih pijač (čaji, juhe), v primeru resnih zdravstvenih težav pa poklicati zdravnika.