Kako skrbeti za sivko pozimi?

Če ste sivko postavili na balkon ali teraso, jo pozimi zaščitite pred mrazom in slabim vremenom, da bo naslednje poletje ponovno bujno cvetela.

Deli novico s tvojimi prijatelji

 

Sivka je lončnica, ki jo najdemo v mnogih domovih: pisana in lepa, očara s svojim nežnim vonjem ter ima številne blagodejne učinke za telo (pomirja in spodbuja dober počitek) ter okolico. Vendar pa velja opozoriti, da sivka cveti med poletnimi meseci, od junija do avgusta.

 

Za njeno zaščito med hladnimi zimskimi temperaturami so potrebni le nekateri preprosti previdnostni ukrepi:

Posoda

Prednost gojenja lončnic (ne samo sivke) je v tem, da jih lahko premikate, da povečate izpostavljenost malo zimsko svetlobo ali jih umaknete, ko je zunaj slabo vreme. Če je vaš balkon izpostavljen soncu, tudi če le nekaj ur na dan, izpostavite rastline naravni svetlobi, pri tem pa jih ne pozabite umakniti v primeru dežja ali ponoči pod nadstrešek ali v neogrevano garažo. Sivke ni priporočljivo postavljati v zaprte prostore, ker je temperatura v stanovanju previsoka (in zaradi prisotnosti peči ali radiatorjev), kar bi lahko poškodovalo rastlino.

 

Drenaža

Dobra drenaža je ključna za zdravo in uspešno rastlino: če želite preprečiti nevarnost plesni na koreninah in odmiranje rastline, poskrbite, da bodo lonci imeli luknje za drenažo na dnu. Na dnu lonca ustvarite tudi plast drenaže pod zemljo, s peskom ali koreninami arašidov.

Zalivanje

Pomnite, da sivka pozimi potrebuje manj vode kot poleti, saj je rastlina v fazi “počitka”. Nasvet za popolno zalivanje tudi pozimi je, da pred zalivanjem zemljo preverite z rokami in nadaljujete z zalivanjem le, če je popolnoma suha.

 Izolacija

Nazadnje, zelo pomembno je izolirati posodo s sivko, da jo zaščitite pred mrazom in hkrati zagotovite pravilno cirkulacijo zraka. Okoli posode lahko ovijete staro rjuho ali juto, če jo imate: tako bo koreninski sistem rastline bolje zaščiten pred mrazom.