Kot odgovorni lastniki je pomembno, da sprejmemo določene ukrepe, da jim olajšamo poletne dni in zagotovimo njihovo zdravje in udobje. Tukaj je nekaj koristnih nasvetov, kako lahko tudi pri 30 stopinjah vašemu kosmatincu zagotovo zagotovi udobje:
Zagotovite dovolj sveže vode
Vedno poskrbite, da ima vaš pes dostop do sveže in hladne vode. Redno menjajte vodo in dodajte nekaj kock ledu, da ostane hladna dlje časa. Razmislite o postavitvi dodatnih posod z vodo na različnih mestih v hiši in dvorišču.**
Ustvarite “hladne” prostore
Zagotovite svojemu psu mesto v senci, bodisi znotraj hiše bodisi zunaj. Če vaš pes večino časa preživi zunaj, postavite senco ali uporabite tkanine, ki blokirajo sončne žarke. Znotraj hiše vam lahko ventilatorji in klimatske naprave pomagajo vzdrževati prijetno temperaturo.
Izogibajte se sprehodom v najtoplejšem delu dneva
Načrtujte sprehode zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko so temperature nižje. Asfalt in pesek lahko postaneta izjemno vroča in opečeta šape vašega psa, zato vedno preverite temperaturo tal pred začetkom sprehoda. Če je potrebno, uporabite zaščitne čevlje za pse.
Osvježujuče kopeli in plavanje
Če vaš pes ljubi vodo, mu omogočite osvežujoče kopeli ali plavanje. Napolnite otroški bazen z vodo, v katerem se lahko pes ohladi, ali ga odpeljite na varno plavalno mesto. Po kopanju pazite, da psa dobro posušite, da preprečite draženje kože.
Uporaba hladilnih podlog in jopičev
Obstajajo posebne hladilne podloge in jopiči za pse, ki pomagajo pri uravnavanju telesne temperature. Ti izdelki vsebujejo gele, ki ostajajo hladni in lahko znatno zmanjšajo toplotni stres.**
Sladoledi za pse
Pripravite domače sladolede za pse z uporabo varnih sestavin. Zmrznjen jogurt, pire iz banan ali buče in voda se lahko kombinirajo in zamrznejo v kalupih za led. Ti osvežujoči prigrizki bodo vašemu psu pomagali, da se ohladi in ostane hidriran.
Spremljajte znake toplotnega stresa
Bodite pozorni na znake toplotnega stresa pri psih, kot so pretirano dihanje, slinjenje, letargija, bruhanje ali dezorientacija. Če opazite te simptome, takoj prenesite psa v hladen prostor, mu ponudite vodo in se posvetujte z veterinarjem.
Redno česanje in striženje
Redno česanje pomaga pri odstranjevanju odvečnih dlak in zmanjšuje tveganje za pregrevanje. Razmislite o striženju psov z dolgo dlako, vendar pazite, da ne obrijete dlake prekratko, saj ta tudi ščiti pred soncem.
Ne puščajte psa v parkiranem vozilu
Nikoli ne puščajte psa v parkiranem vozilu, tudi ne za kratek čas. Temperature v avtu lahko hitro narastejo in postanejo smrtonosne. Če morate opraviti delo, pustite psa doma ali v klimatiziranem prostoru.
Poletne vročine so lahko izziv za pse, vendar lahko z malo pozornosti in načrtovanja zagotovite, da vaš ljubljenček ostane varen in udoben med najtoplejšimi meseci. Zagotovite mu dovolj vode, hladne prostore, prilagodite čas sprehodov in razmislite o uporabi specializiranih hladilnih izdelkov. Spremljajte znake toplotnega stresa in nudite svojemu psu najboljšo možno oskrbo, da bo tudi on lahko užival v poletju.