Vrtnice pogosto trpijo zaradi glivičnih bolezni. Če se to zgodi, je treba prepoznati, za kaj gre, in nato ustrezno ravnati z rastlino.
Ena izmed glivičnih okužb na vrtnicah je črna listna pegavost, kjer se na listih pojavijo temne lise, nato porumenijo in odpadejo, ker gliva izloča etilen. Vrtnice bo treba poškropiti s fungicidi, in to pred dežjem, ker se z dežjem spore širijo. Škropljenje ponovimo vsakih 7-8 dni, če dežuje pogosteje, oziroma vsakih 14 dni, če dežja ni. Pozimi, ko vrtnice mirujejo, jih škropimo z bakrovimi pripravki, za katere ni potrebno posebno dovoljenje.
Pepelasto plesen prepoznamo po beli praškasti oblogi na listih, ki se razširi v času suše. Prekomerna uporaba dušikovih gnojil poveča razvoj pepelaste plesni. Pomaga preventivno škropljenje s fungicidi.
Rjo vrtnice, prepoznamo tako, da se na listih pojavijo rjaste lise. Ob močnejšem napadu listi odpadejo. Na hrbtni strani lista se pojavijo oranžno-črni organi za razmnoževanje glive. Če vrtnice preveč pognojimo z dušikom ali zemlji primanjkuje kalija, je napad močnejši. V vašem primeru gre verjetno za pegavost vrtnic, še posebej, ker to sezono vročino spremlja pogost dež.