O neprimernem vedenju turistov pišejo hrvaški in tuji mediji, svoje državljane opozarja celo britanska vlada. Kot piše hrvaški portal danas.hr je mestna oblast uveljavila nova stroga pravila obnašanja v mestnem središču Splita. Pričeli so kaznovati neprimerno vedelje, pitje, spanje, bruhanje ali uriniranje na javnih mestih.
Že pred dnevi je tiskovni predstavnik splitske turistične skupnosti je dejal, da uvedba kazni ni posledica vse večjega števila britanskih turistov v Splitu. Kot je pojasnil, je cilj odločitve spremeniti profil splitskih gostov. Želijo privabiti družine in posameznike, ki želijo uživati v Splitu in občudovati njegove lepote.
Po novih pravilih bodo turisti lahko kaznovani za pitje, spanje, bruhanje ali uriniranje na javnih mestih. Kazni znašajo od 150 do 300 evrov.
»Ko so pričeli prihajati britanski turisti, so si domačili “meli roke”, ker so lahko Britancem zaračunali več najemnine, britanski turisti pa niso nikoli protestirali«, je povedal taksist. Pozneje so skovali stavek ‘Kamor gredo Britanci, tam trava ne raste’ in ves dodatni denar, ki so ga zaslužili, so morali porabiti za nakup novih postelj, ki so jih obiskovalci uničili, ali pleskanje sten.
Prvi britanski turisti že prejeli kazni
Get Getanima, Facebook skupina ‘staroselcev’ Dioklecijanove palače in starega mestnega jedra v Splitu, je avgusta lani splitskim oblastem poslala pismo, v katerem so zapisali, da ne morejo več prenašati “terorja” nekaterih turistov. Poleg nedopustnega uriniranja in bruhanja na javnih površinah je v dopisu zapisano tudi, da so zasuti s smetmi ter izpostavljeni hrupu in gneči.
Ekipa RTL je po splitskih ulicah preverjala, kako se izvajajo nova pravila v mestu. »Sinoči nisem videl preveč ljudi, ki bi se neprimerno vedli, vendar me vsekakor skrbi, ali kršim zakon. Ne bi rad zašel v težave,« je povedal Calem iz Velike Britanije.
»Če piješ alkohol v starem delu mesta, te lahko oglobijo. Nekdo nam je to omenil, s katerim smo govorili«, pa je povedal Michael iz Irske.
“Slišal sem za to, a škoda je, da ljudje obiščejo tak kraj in ne spoštujejo kulture,” je dodal Nizozemec Bram.
Z norijo nočnega življenja se soočajo vsi, ki živijo in delajo v starem mestnem jedru, in tokrat so veseli, da se jih sliši.
Predsednica mestne četrti Lara Arapović Bonačić meni, da bodo kazni vplivale na obnašanje turistov. »Dobroje vedeti, da je tukaj problem njihovih gostov in da na ta način vplivajo na njihovo obnašanje in jim dokazujejo, da se ne smejo obnašati tako, da bodo kaznovani«, je dejala.
Varnostnikov še niso zaposlili, zato po mestu patruljirajo le občinski redarji. V prvih 10 ali več dneh novega režima so izdali 24 glob, večinoma britanskim turistom.