Kaljen krompir: Ga lahko jemo ali ga moramo zavreči?

Da bo krompir obstojen čim dlje, ga shranjujte stran od čebule, najbolje v kartonski škatli in ga redno pregledujte…

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kruh in krompir sta živili, ki ju največkrat zavržemo, a to ni vedno nujno. Trd kruh lahko zmečkate v drobtine in posušite ali uporabite za tople sendviče, če pa se pojavi plesen, je čas, da se od njega poslovite. Pri kaljenem krompirju stvari niso tako enostavne.

Krompir vsebuje solanin, škodljivo alkaloidno spojino, ki služi kot naravni pesticid in je v povečani koncentraciji prisoten v zelenem, poškodovanem ali kaljenem krompirju, potrjujejo britanski znanstveniki z univerze Lincoln, pa tudi nemški zvezni inštitut za oceno tveganja.

Kaj povzroča kaljen krompir?

Strupeni krompirjevi kalčki lahko povzročijo prebavne težave ali glavobole, zato jih je vsekakor treba odstraniti. Če je krompir mehak ali zakrknjen, ga morate zavreči, če pa ostane trd in »zdrav«, ga lahko olupite, po potrebi izdolbete mesto, kjer je vzklil in ga uporabite v kuhinji.

Če želite upočasniti kalitev krompirja, ga po nakupu shranite v hladnem in temnem prostoru, najbolje v kartonski škatli ali papirnati vrečki, da lahko zrak kroži. Krompir v plastiki ne more »dihati«, zato se bo prej pokvaril.

Če shranjujete večjo količino krompirja, ga redno pregledujte in izločite tistega, ki je vzklil ali se zmehčal, da ne bo spodbujal kvarjenja drugega. Prav tako jih ne shranjujte skupaj s čebulo, da upočasnite staranje zaradi plinov, ki jih oddaja.

 

Za več kulinaričnih nasvetov prebrskajte našo rubriko kulinarika.