Kam s kuži na slovenski obali?

Poletna kopalna sezona je tako rekoč pred vrati, preverili smo, kje na slovenski obali se je mogoče kopati s psom in kje vse so prav za njih urejene posebne plaže.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kužki se v Ankaranu lahko kopajo na dveh plažah, in sicer na plaži Sv. Jernej (naravno kopališče) in na delu kamnite plaže znotraj kompleksa Adria Ankaran, ki je za to posebej označen.

Pse lahko obiskovalci s seboj pripeljejo tudi na plaže Valdoltra, Sv. Katarina, Študent in Debeli rtič, vendar tam kopanje zanje ni dovoljeno. Seveda pa morajo imeti štirinožce na plažah na povodcu in za njimi tudi pobrati iztrebke. Koši za pasje iztrebke so v Ankaranu na gosto postavljeni, pravijo na tamkajšnji očini.

V Izoli je urejena pasja plaža ob proizvodnih halah nekdanjega Delamarisa v bližini nekdanje ladjedelnice. Psi se sicer lahko kopajo tudi na delu obale, kjer to ni izrecno prepovedano s posebnim znakom, kot na primer od območja pod Belvederjem do Belih skal, na nekdanji obalni cesti, in podobno.

Na ostalih plažah, kot sta plaža Hotela Delfin ali tista v Simonovem zalivu, pa režim na plaži ureja lastnik. Prepoved velja v Izoli le na delu obale na Svetilniku (saj ne gre za plažo, temveč za območje kopalnih voda), kjer je dovoljen prehod psov z lastniki, ne pa zadrževanje na območju.

Goste s psi sprejemajo tudi v nekaterih tamkajšnjih hotelih (Hotelu Keltika, v Villah na Belvederju, v Economy sobah Hotela Marina, v Resortu San Simon, Hotelu 4* in tudi v Depandansah 3*), kjer so bivanju s hišnim ljubljenčkom namenjene posamezne sobe, ter v obeh izolskih kampih. Zanimanje za te vrte nastanitev je stalno, ga je pa bistveno več za kampe, so pojasnili na izolski občini.

Poleg pasje plaže in pasjih parkov nad Parenzano, v Cankarjevem drevoredu ter v Livadah pa so psi v Izoli svoj kotiček dobili tudi na območju nekdanje obalne ceste, kjer je poleg tuša nameščen pitnik za pse.

Na piranski občini so pojasnili, da upravljavci kopališč lahko sami določijo pravila, ki jih objavijo javno, na mestih pred kopališči in z njimi opredeljujejo omejitve na območju upravljanja. Torej, kjer ni izrecno prepovedano kopanje štirinožnih prijateljev, in je določeno območje kot kopališče, je kopanje kužkov dovoljeno. Občina Piran nima posebnega odloka, ki bi opredeljeval, katera kopališča so namenjena kužkom, so pa za njih najbolj primerne divje plaže ob rtu Seča, na plaži pod klifom v Piranu in Strunjanu ter v Fiesi.

Javno podjetje Okolje Piran sicer pripravlja razpis za ureditev posebne pasje plaže v Luciji.

V Mestni občini Koper je za zdaj za pse urejena ena pasja plaža, in sicer na koncu Semedelske promenade, ob ustju Badaševice. Poleg urejenega dostopa v vodo, prilagojenega manjšim psom, je plaža opremljena še s pitniki, ki lahko služijo tudi kot prha, postavljen je koš za pasje iztrebke in klop, na kateri se lahko lastniki psov spočijejo. Površina je ograjena, do nje je mogoče dostopati skozi dva vhoda.

V Kopru pa načrtujejo tudi ureditev pasje plaže na skrajnem vzhodnem delu Obmorskega parka v Žusterni.