Katera oblika testenin je prava za carbonaro?

Carbonara je ena najbolj znanih italijanskih jedi, ki slovi po svoji preprostosti, bogatem okusu in globokih koreninah v rimski kulinariki. Pa veste, katera oblika testenin je najbolj primerna za pripravo carbonare?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Vsako leto 6. aprila Italijani praznujejo dan carbonare – ene najbolj prepoznavnih in najbolj priljubljenih jedi njihove kulinarične tradicije. Ta klasična rimska jed, skupaj s slavnimi testeninami cacio e pepe in amatriciano, sodi med “sveto trojico” rimske kulinarike ter velja za simbol preprostih, a izjemno okusnih italijanskih receptov.

Carbonara

 

Zakaj Italijani tako obožujejo carbonaro?

Po raziskavi Unione Italiana Food in AstraRicerche kar 55,3 % Italijanov carbonaro pripravlja večkrat na mesec, 21,5 % vsaj enkrat mesečno, le 4,3 % pa je priznalo, da je nikoli ne pripravi. Vzrok? Je hitro pripravljena, izredno okusna, ima uravnotežene okuse in predvsem – je del njihove kulinarične identitete. Najpomembnejša sestavina je po mnenju 61,1 % vprašanih guanciale (svinjska ličnica), ki mora biti obvezno hrustljava.

Katera oblika testenin je prava za carbonaro?

Izbira testenin je pri carbonari ključna. Kar 93,4 % Italijanov meni, da oblika testenin pomembno vpliva na končni okus jedi. Največ jih prisega na dolge oblike – predvsem špagete (59,9 %), sledijo jim rigatoni (24,6 %) in mezze maniche (19,5 %). Zanimivo pa je, da mladi med 18. in 29. letom radi eksperimentirajo – nekateri celo z ravioli, polnjenimi s carbonara nadevom.

Carbonara
Večina Italijanov za pripravo carbonare prisega na dolge testenine.

Recept za klasično rimsko carbonaro (za 4 osebe)

Sestavine:

  • 400 g špagetov (ali tonarellov, rigatonov, mezze maniche – po okusu)

  • 200 g guanciale (lahko nadomestite s panceto, a okus bo nekoliko drugačen)

  • 4 rumenjaki

  • 1 celo jajce (neobvezno, za bolj svilnato teksturo)

  • 100 g naribanega sira pecorina romano (lahko delno zamenjate z grana padano)

  • Sveže mlet črn poper

  • Sol za vodo (v omako je običajno ne dodajamo)


Postopek:

  1. Guanciale narežite na trakove ali kocke. V hladno ponev ga dodajte brez olja in počasi segrevajte na srednjem ognju, dokler ne postane lepo zlatorjavo hrustljav in spusti svojo maščobo. Odstavite in pustite, da se nekoliko ohladi.

  2. Medtem skuhajte testenine v večji količini rahlo osoljene vode. Kuhajte jih “al dente”, torej kakšno minuto manj, kot piše na embalaži.

  3. V večji skledi zmešajte rumenjake, nariban pecorino in obilico sveže mletega popra. Po potrebi dodajte nekaj žlic tople vode od testenin, da nastane gladka, svilnata krema.

  4. Ko so testenine kuhane, jih ne spirajte, ampak jih s kleščami prenesite neposredno v skledo z jajčno maso. Dodajte še guanciale z nekaj njegove maščobe in vse skupaj hitro ter energično premešajte, da se omaka enakomerno oprime testenin.

  5. Če je potrebno, dodajte še malo vode od kuhanja za bolj kremasto teksturo.

  6. Postrezite takoj, potresite z dodatnim pecorinom in sveže mletim poprom.


Nasvet: Omaka se ne sme spremeniti v umešana jajca – testenine in jajčno zmes naj se združita s pomočjo toplote testenin in ne direktnega ognja.

Dober tek – ali kot bi rekli v Rimu: Buon appetito!