Katera zdravila bi morali vzeti na potovanje

Med potovanjem se pogosto pojavijo manjše zdravstvene težave zaradi spremembe podnebja in okolja, ki nam lahko pokvarijo celoten dopust, zato je dobro imeti s seboj potovalno lekarno.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kaj mora vsebovati potovalna lekarna

Potovalna lekarna mora vsebovati nujne izdelke za odpravljanje najpogostejših simptomov, ki se lahko pojavijo med potovanjem.

Pomembno je, da so zdravila v originalni embalaži z navodili za uporabo in v veljavnem roku uporabe. Da bi preprečili slabost na poti in začetek dopusta naredili prijetnejši, je potrebno imeti zdravilo proti slabosti in ga pravočasno zaužiti. Zdravila lahko uporabljajo tudi otroci. Doktorji priporočajo uporabo prilagojenega odmerka pol ure pred odhodom na pot.

Poletni dopust pogosto vključuje spremembo podnebja, hrana je drugačna ali uporabljamo lokalno vodo iz pipe za pitje. Vse to lahko povzroči prebavne težave, kot so driska in zaprtje. Priporočljivo je na pot vzeti probiotik, ki bo pomagal obnoviti črevesno floro. Priporočljiva je tudi uporaba aktivnega oglja in sredstev za rehidracijo, da nadomestimo izgubljeno tekočino in elektrolite. Potrebno je paziti na higieno rok, hrane in pijače. Uporabljajte ustekleničeno vodo, po možnosti v steklenicah. Pred uporabo kakršnih koli zdravil pri otrocih se posvetujte z zdravnikom, če se driska ne ustavi z običajnimi metodami zdravljenja. V primeru alergijske reakcije mora potovalna lekarna vsebovati antihistaminik.

Vsaka potovalna lekarna mora vsebovati analgetike za lajšanje bolečin in povišane telesne temperature ter v primeru blagega prehlada. Najpogosteje sta to paracetamol ali ibuprofen v odmerku in jakosti, prilagojeni za otroke in odrasle. Za preverjanje telesne temperature je nepogrešljiv termometer. Zaradi pogostih prehladov, ki se pojavijo tudi poleti, so kapljice za nos, ki zmanjšujejo otekanje sluznice, in pastile za grlo, ki lajšajo bolečine v grlu, nepogrešljivi del potovalne lekarne.

V primeru pika žuželke je priporočljivo imeti gele za lajšanje srbenja in draženja. Po pikih žuželk se pojavijo kožne alergijske reakcije, ki jih spremljajo izrazit srbenje in oteklina, zato je priporočljivo imeti oralne ali lokalne antihistaminike. Sprememba okolja lahko povzroči kožne okužbe, zato je dobro imeti pri roki antibiotično mazilo.

 

Izpostavljenost soncu

Prekomerna izpostavljenost soncu brez zaščite lahko povzroči poškodbe kože, v najslabšem primeru pa opekline. Zaščito dosežemo z uporabo pripravkov z visokim zaščitnim faktorjem (SPF) +50, prilagojenim tipu kože in starosti, ter z nošenjem fotoprotektivnih oblačil.

Strokovnjaki priporočajo, da se ne izpostavljamo sončni svetlobi v obdobju od 10. do 17. ure, ker je takrat količina UV žarkov zelo visoka, kot tudi povečano UV sevanje, zato bi se v tem obdobju morali izogibati neposredni izpostavljenosti soncu. Uporaba zaščitnih faktorjev omogoča, da je koža dlje izpostavljena soncu. Priporoča se vsakodnevna in ponavljajoča uporaba krem najmanj pol ure pred izpostavljenostjo soncu, ter ponovitev vsaki dve uri in po vsakem kopanju.

Da bi pomagali koži, da se zaščiti pred škodljivimi učinki po izpostavljenosti soncu, je potrebno izbrati učinkovito vlažilno nego, ki bo nudila olajšanje pred občutkom draženja in hlajenja. Med sončenjem, v primeru opeklin, je potrebno nanesti mazilo za regeneracijo kože.

Potovalno lekarno je potrebno hraniti izven dosega otrok.