”V tokratni jesenski akciji smo prevzeli skoraj 6 ton nevarnih odpadkov,“ so danes sporočili iz Marjetice Koper, potem ko so zaključili z akcijo. Tudi letos so v slovenski Istri našli veliko smeti, ki so jih za sabo pustili tako turisti kot tudi neodgovorni domačini.
Najpogostejši odpadki
Med zbranimi odpadki je prevladovalo odpadno gospodinjsko olje, ki je tehtalo več kot dve toni. Gre za odpadek, ki bi ga morali vsi prebivalci tega območja ustrezno odložiti. Sledile so odpadne barve s 1526 kg in motorno olje s 1412 kg.
Akcija je potekala več dni, največ odpadkov pa so zbrali v soboto, 19. oktobra, ko so obiskali Krajevne skupnosti Škofije, Dekani in Črni Kal.
Kako ravnati z odpadnim oljem?
Odpadno gospodinjsko olje, kot je odvečno kuhinjsko olje ali maščoba, je treba odstraniti na pravilen način, da preprečimo škodo okolju. Nikoli ne smemo vlivati olja v odtok, WC školjko ali pomivalni stroj, saj lahko povzroči zamašitve v ceveh, onesnaži vodne vire in škoduje ekosistemom.
Najboljši način za odstranitev odpadnega olja je, da ga zberete v posodo, kot so plastenke, steklenice ali druge zaprte posode. Tako boste preprečili, da bi olje izteklo in ga boste lahko ustrezno odložili. Večina občin ponuja zbirne centre ali zbirališča za nevarne odpadke, kjer lahko oddate odpadno olje. Pred oddajo preverite, kje se nahajajo zbirna mesta v vaši bližini. Posodi za odpadno jedilno olje obstajajo tudi v slovenski Istri.
Če želite, lahko odpadno olje uporabite tudi za druge namene, kot je predelava v biogoriva, saj številna podjetja nudijo možnosti za reciklažo olj. Prav tako je možno, da majhne količine rastlinskih olj uporabite za kompostiranje, vendar le v zelo majhnih količinah, saj lahko prekomerno olje moti proces kompostiranja.
Pomembno je, da z odpadnim oljem ravnamo odgovorno in ga ne izpustimo v naravo, saj lahko resno ogrozi okolje in onesnaži tla in vodne vire.
Čiščenje morskih travnikov
Poleg tega je bila nedavno izvedena tudi prva izmed štirih akcij čiščenja morskih travnikov, ki jih organizirata Zavod YouSea in Spar Slovenija. V tej akciji je bilo očiščenih 380 kg odpadkov. Profesionalni potapljači in prostovoljci so skrbno odstranjevali smeti, skrite med listi morskih trav na območju med rtom Seča in Lucijsko plažo v občini Piran. Predmeti, kot so plastenke in pločevinke, pogosto postanejo začasni habitati za morske organizme, kar še dodatno povečuje potrebo po čiščenju morskih ekosistemov.
Prvo čiščenje morskih travnikov: Odstranili 380 kg odpadkov (FOTO)