Kriminalisti PU Koper so v juniju 2019 zaključili dalj časa trajajočo kriminalistično preiskavo kaznivega dejanja Goljufije (po 211. čl. KZ-1) ter na Okrožno državno tožilstvo v Kopru podali kazensko ovadbo zoper osumljena zakonca iz Kranja (stara 58 in 59 let), ki sta pri trgovanju z vrednostnimi papirji za najmanj 100.000 evri oškodovala zakonca iz Krasa.
Kriminalistično preiskavo so na PU Koper pričeli v letu 2018, na podlagi prijave para iz Krasa, v nadaljevanju pa so ugotovili, da sta zakonca iz Kranja oškodovala še več ljudi, ki so podali prijave na območju drugih policijskih uprav. Kranjčana namreč nista goljufala samo na Krasu, ampak tudi drugod po Sloveniji, predvsem na območju Ljubljane. Zoper njiju je podalo ovadbe še šestnajst oseb, katerim je bila prizadejana premoženjska škoda v skupni višini preko 570.000 evrov.
Koprski kriminalisti so v preiskavi ugotovili, da sta osumljena zakonca iz Kranja v avgustu 2009 z lažnivim prikazovanjem in prikrivanjem dejanskih okoliščin spravila v zmoto zakonski par iz Krasa ter dosegla, da sta oškodovanca pooblastila enega od osumljencev, da je upravljal z njunim premoženjem, ki sta mu ga pred tem, najmanj v znesku 50.000 evrov, izročila v gotovini. Naknadno, v letu 2011, pa sta osumljenca s predstavami o izjemno ugodnem in netveganem investiranju oba oškodovanca prepričala, da sta na bančni račun družbe iz Hong Konga nakazala še dodatnih 50.000 evrov. Z namenom, da bi oškodovanca še naprej ostala v zmotnem prepričanju, da so njuni denarni vložki varni in donosni, sta ju po pošti redno obveščala in lažno prikazovala donosnost naložb, vse do leta 2017. Dostop do stanja svojih vložkov sta imela oškodovanca tudi preko različnih spletnih strani investicijskih skladov, vendar noben od teh ni imel ustreznega dovoljenja in jih ni nadziral regulator za trg vrednostnih papirjev.
Osumljenca sta zakoncema iz Krasa obljubljala donosno vlaganje in izplačilo vložkov z ustvarjenim donosom v roku, krajšem od leta dni. Ta rok se je nato iz različnih razlogov in boljših priložnosti prestavljal v prihodnost, tako, da oškodovanca nista prejela nobenega izplačila. Kranjčana sta pri goljufanju izkoriščala tudi dolgoletno poznanstvo z zakoncema iz Krasa, predvsem pa družbeni status, ki ga je na podlagi prejšnjih zaposlitev užival eden od osumljencev, karizmo in znanje s področja finančnih instrumentov.
Za opisano kaznivo dejanje Goljufije je predpisana zaporna kazen od enega do osmih let zapora.
Potencialne vlagatelje opozarjamo naj bodo pozorni pri sklepanju tovrstnih poslov in naj preverijo ali imajo subjekti, ki ponujajo vlaganja v investicijske sklade, ustrezna dovoljena oz. pooblastila.
V Sloveniji zakonodaja dovoljuje trženje enot investicijskih skladov osebi, ki ima dovoljenje Agencije za trg vrednostnih papirjev. Fizične osebe lahko enote skladov tržijo po pooblastilu družb, ki so od Agencije pridobile dovoljenje za opravljanje storitev in poslov v zvezi s finančnimi instrumenti v Republiki Sloveniji. Seznam teh družb in drugi seznami, ki urejajo področje trga finančnih instrumentov so objavljeni na spletni strani Agencije http://www.a-tvp.si.