Nazadnje smo pisali o dedovanju, kjer smo se dotaknili predvsem dednega reda in posledično odmere davka. Kot že poudarjeno, je davka oproščena dediščina, ki jo podeduje dedič prvega dednega reda (to so potomci in zakonec) oziroma dedič, ki je izenačen z dedičem prvega dednega reda. Vsi ostali dediči plačajo davek glede na dedni red, po progresivni lestvici, navedeni v Zakonu na dediščine in darila.
Tokrat pa bomo pisali več o samem postopku plačilu davka. Davčni organ odmeri davek v 30 dneh po prejemu pravnomočnega sklepa o dedovanju oziroma po prejemu davčne napovedi. Davek je potrebno plačati v 30 dneh od vročitve odločbe.
Kaj se zgodi, če podedovano ali podarjeno nepremičnino prodate?
Če ste nepremičnino podedovali ali prejeli v dar po 01.01.2002, boste morali ob prodaji poleg napovedi za odmero davka na promet nepremičnin, oddati tudi vlogo za odmero davka na kapitalski dobiček.
V primeru, da pri tej prodaji iztržite več, kot je bila vrednost premoženja ob pridobitvi, morate od razlike plačati davek. Za vrednost ob pridobitvi nepremičnine se upošteva tržna vrednost, ki jo zavezanec dokazuje z ustreznimi dokumenti. Ravno zaradi tega je pomembno kakšna vrednost je navedena v sklepu o dedovanju ali darilni pogodbi oz. drugi podobni pogodbi.
Davčna osnova pri davku na kapitalski dobiček je torej razlika med vrednostjo nepremičnine na dan prejema in pogodbeno vrednostjo ob prodaji. Davčna osnova se lahko zniža za plačan davek na dediščine in darila, stroške povezane z cenitvijo (do višine 188 EUR) in dejanske stroške vlaganja v nepremičnino.
Davčna stopnja pa se določa glede na dolžino od časa imetništva nepremičnine v lasti. Splošna davčna stopnja znaša 27,5 %. Na vsakih dopolnjenih pet let imetništva oziroma lastništva nepremičnine se stopnja davka zmanjšuje. Po petih letih imetništva nepremičnine davčna stopnja znaša 20 %, po desetih letih se zmanjša na 15 % in po petnajstih letih na 10 %. Po dvajsetih letih imetništva nepremičnine pa davka ni več potrebno plačati.
Kot vsepovsod, lahko tudi tukaj nastanejo težave, predvsem v primeru, da davčni organ izpodbija vrednost podedovane ali podarjene nepremičnine, zavezanec pa nima ustreznega dokazila o tržni vrednosti. V naši nepremičninski agenciji prav zaradi tega priporočamo, da se pred dedovanjem ali podaritvijo posvetujete in preverite tržno vrednost nepremičnine, saj se lahko kasneje s tem izognete zapletom v davčnih postopkih.
Obala nepremičnine d. o. o. Obala 16,
6320 Portorož
Tel 05 674 10 30
Mob 041 35 22 00 info@obala-nepremicnine. si