Kitajska želi mladoletnikom omejiti uporabo telefonov na največ dve uri na dan

Kitajska predlaga nove ukrepe za omejitev časa, ki ga lahko otroci in najstniki preživijo na svojih telefonih, saj se država osredotoča na zasvojenost z internetom in poskuša med mladoletniki gojiti »dobro moralo« in »socialistične vrednote«

Deli novico s tvojimi prijatelji

Predlog, ki ga je v sredo objavila Kitajska uprava za kibernetski prostor, najvišji regulator interneta v državi, zahteva, da imajo vse mobilne naprave, aplikacije in trgovine z aplikacijami vgrajen dodaten način, ki bi omejil dnevni čas pred zaslonom na največ dve uri na dan, odvisno od starostne skupine, piše CNN.

 

Omejitve, če bodo odobrene, bodo pomenile razširitev obstoječih ukrepov, uvedenih v zadnjih letih, saj Peking želi omejiti čas, preživet pred zaslonom med otroki, in zmanjšati njihovo izpostavljenost »nezaželenim informacijam«.

 

Po osnutku pravil, ki so odprti za javno razpravo do 2. septembra, bi otroci in najstniki, ki uporabljajo naprave v tem posebnem načinu, samodejno videli, da se spletne aplikacije zaprejo, ko se iztečejo ustrezne časovne omejitve. Ponudili bi tudi »starostno vsebino«.

 

Nihče, mlajši od 18 let, ne bi mogel dostopati do svojih zaslonov med 22. uro. in 6.00 med uporabo tega posebnega načina.

 

Otroci, mlajši od osem let, bi lahko uporabljali svoje telefone le 40 minut na dan, tisti med osem in 16 letom pa bi dobili eno uro časa pred zaslonom. Najstniki, starejši od 16 in mlajši od 18 let, bi imeli dve uri.

 

Vse starostne skupine bi prejele opomnik za počitek po uporabi svoje naprave več kot 30 minut.

 

Ponudniki mobilnih internetnih storitev bi morali prav tako aktivno ustvarjati vsebino, ki »razširja temeljne socialistične vrednote« in »kuje občutek skupnosti kitajskega naroda,« pravi osnutek.

 

Starši bi lahko preglasili časovne omejitve, za nekatere izobraževalne in nujne storitve pa ne bi veljale časovne omejitve.

 

»Internetni dodatek« se je v zadnjih letih pojavil kot velika družbena skrb, kar je povzročilo pogosto znanstveno dvomljivo in včasih nevarno industrijo centrov za zdravljenje v stilu boot-campa.

 

Starši, s katerimi se je pogovarjal CNN, so izrazili okvirno podporo predlogu.

 

»Mislim, da je dobro. Po eni strani lahko zaščiti njihov vid, saj se številni mladi otroci ne morejo ustaviti, ko gledajo nekaj, kar jim je všeč,« je povedala mati dveh otrok v provinci Zhejiang na vzhodu Kitajske, ki ni želela izdati svojega imena.

 

»Po drugi strani pa je za nas starše lažje nadzorovati čas naših otrok pred zaslonom,« je dejala. »Najpomembneje je, da je vsebina v manjšem načinu bolj pozitivna in zdrava.«

 

Kratkovidnost je postala nacionalna zdravstvena skrb na Kitajskem, pri čemer nekateri strokovnjaki povezujejo razširjenost kratkovidnosti med mladimi s pomanjkanjem izpostavljenosti sončni svetlobi ali prekomernim časom pred zaslonom.

 

Kitajska ima eno največjih baz uporabnikov interneta na svetu, saj ima približno 1,07 milijarde ljudi v državi z 1,4 milijarde prebivalcev dostop do spleta, poroča kitajski informacijski center za internetno omrežje. Približno eden od petih uporabnikov je bil decembra 19 let ali manj.

 

Učinkovitost novih predlaganih ukrepov je lahko odvisna od tega, ali bodo starši sodelovali, pravi oče dveh otrok v mestu Zhuhai na jugovzhodu Kitajske, ki pravi, da otroci včasih uporabljajo račune svojih staršev za igranje na spletu.

 

Uredba bi lahko bila koristna za »pomoč staršem pri nadzoru otrok« in omejitev časa, preživetega pred zaslonom.

 

Vpliv na tehnološka podjetja

 

Novi ukrepi bi lahko predstavljali izziv za tehnološka podjetja, ki so običajno odgovorna za uveljavljanje predpisov.

 

Predlog prihaja v trenutku, ko se zdi, da se resno, dolgoletno regulativno zatiranje kitajskih tehnoloških velikanov bliža koncu.

 

Delnice nekaterih največjih internetnih podjetij v državi, ki kotirajo na borzi v Hongkongu, so se v sredo po objavi novih pravil močno znižale.

 

Tencent (TCEHY), ki upravlja priljubljeno platformo za sporočanje Wechat, je končal približno 3 % nižje. Aplikacija za predvajanje videoposnetkov Bilibili (BILI) je izgubila 7 %, medtem ko je konkurenčna Kuaishou padla za 3,5 %. Weibo, platforma, podobna Twitterju, je končala 4,8 % nižje.

 

CNN se je za komentar obrnil na proizvajalce mobilnih telefonov Xiaomi, Apple in Huawei.

 

Pred dvema letoma so kitajski regulatorji spletnim igralcem, mlajšim od 18 let, prepovedali igranje ob delavnikih in omejili njihovo igranje na samo tri ure ob vikendih, s čimer so poostrili prejšnje omejitve.

 

Približno v tistem času je več tehnoloških podjetij uvedlo ukrepe, ki omogočajo več starševskega nadzora, v koraku s prizadevanjem Pekinga za večji nadzor.

 

Douyin, kitajska različica TikToka, je leta 2021 uvedla »najstniški način«, ki je omejil čas, ki ga otroci, mlajši od 14 let, lahko preživijo v aplikaciji za kratke videoposnetke na 40 minut na dan.

 

Pretekla prizadevanja so šla v smer, da se uporabniki interneta registrirajo s svojimi pravimi imeni. Lansko leto so regulatorji zahtevali, da vsa spletna mesta preverijo pravo identiteto uporabnikov, preden jim dovolijo pisanje komentarjev ali všečkanje objav.