Goste je na otvoritvi festivala nagovorila predsednica državnega zbora, Urška Klakočar Zupančič. Njen govor objavljamo v celoti:
“Danes smo priča dogodku z več pomenov. Gre za gledališki festival, ki je v prvi vrsti namenjen vzgoji mlade, bodoče gledališke pubilke in jih hkrati vzgaja v aktivne, razgledane in razmišljujoče državljane; saj mora naša družba sloneti na znanju in stroki. Že ŠTIRINAJST leto zapored je ta festival edini v regiji, ki je namenjen otrokom; pri življenju pa ga vzdržuje sámo koprsko geldališče, brez ustrezne podpore Države, kar pa mislim, da je iz več vidikov neprimerno. In to bo potrebno spremeniti.
Danes bomo priča predstavi, ki govori o resni tematiki, o problematiki fašizma, nasilju, izničenja posameznika, uničevanju vrednot, poniževanju in preziru. Izdajstvu nemočnega neponoletnega sočloveka, kar ima strašne posledice. Literarna podlaga za današnjo predstavo, ki spada med dela svetovne literarne dediščine, je bila iz neznanega vzroka izvzeta iz učnega načrta, iz seznama tako obveznega kot izbirnega priporočenega čtiva. Žal mi je, da se tovrstna literatura, ki je v prvi vrsti svarilo grozot vojne in ki posredno ozavešča pomen miru in življenja, sožitja in neprecenljivosti brezkrbnega otroštva, ne najde mesta pri pouku.
Da bi se opisane vojne grozote preprečile, smo odgovorni politiki, ki moramo imeti vedno pred očmi blagostanje, mir in življenje malega človeka, vsakega posameznika, vsakega izmed nas. Razvoj in krepitev demokracije sta le pomembni orodji pri doseganju tega cilja. V skladu s svojimi močmi in pristojnostmi kot Predsednica Državnega zbora Republike Slovenije bom še naprej sledila za naš skupen boljši jutri. Tudi tako da bom še znova in znova zastavljaja poslanska vrašanja, kaj bodo pristojna ministrstva postorila, da se Dnevnik Ane Frank vrne med obravnavana branja v šole, brav tako pobude Zveze združenj borcev, da vrednote NOB kot tudi osamostvojitev Slovenije, dobijo večjo pozornost v učnih programih. Ter nenazadnje še kako poslansko vprašanje in pobudo na kakšen način bo Ministrstvo za kulturo nagradilo, vzpodbudilo in ohranjalo tako pomemben pričujoči otroški festival v regiji,KI JE PRERASTEL V GLEDALIŠČE ZA OTROKE IN MLADE SVETILNIK IN kot edini krepi in izobražuje gledališko publiko.
Kultura je vedarle naša primarna narodna vrednota. Taka mora tudi ostati. Brez kulture in izobraževanja, se bojim, Slovenci izgubimo osnovno podstat svojega obstoja.”