Klub slovenskih podjetnikov: Robert Golob nas vodi v recesijo

Slabo delo vlade se kaže v najvišjem padcu BDP v prvem četrtletju letošnjega leta v evrskem območju in v slabšanju napovedi za prihodnost, opozarjajo v Klubu slovenskih podjetnikov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Klubu slovenskih podjetnikov občutijo, da postaja poslovno okolje v Sloveniji iz dneva v dan bolj neprijazno. To po njihovih besedah potrjujejo tudi mednarodne analize. Vedno višji davki, ki so lani zrasli skoraj najbolj med vsemi državami OECD, zapletena birokracija, vladni korupcijski škandali in na splošno negativen odnos države do podjetništva so resna grožnja blaginji državljanov, so zapisali v sporočilu za javnost.

Namesto da bi vlada nemudoma ukrepala, predsednik vlade te kazalce raje pospremi z nedostojnimi in posmehljivimi izjavami: »Če lahko nekdo isto delo opravlja s šoferjem, ki je formalno zaposlen na Hrvaškem, v resnici pa z njim upravlja slovenski lastnik, bo to morda kakšen izziv manj za našo šolsko, zdravstveno in socialno mrežo.«

Takšne izjave kažejo, da Robert Golob ne razume pomena podjetništva za razvoj države in blaginjo naših ljudi, so kritični podjetniki. V času, ko se številna podjetja spopadajo z visokimi stroški dela, obdavčitvijo in administrativnimi bremeni, bi morala vlada iskati načine, kako ohraniti in spodbuditi poslovno dejavnost doma – ne pa spodbujati selitve na tuje.

V Klubu slovenskih podjetnikov so zaskrbljeni tudi zaradi izjav ministra za finance Klemna Boštjančiča, ki skuša slabo stanje v državi prikriti s sklicevanjem na podatke bonitetnih agencij, čeprav te ne upoštevajo zadnjega padca BDP in poslabšanja napovedi: »Na dan objave rezultatov prvih treh mesecev letošnjega leta je evropska bonitetna agencija Scope zvišala bonitetno oceno Slovenije.«

Da pri izjavah Roberta Goloba ne gre za enkraten spodrsljaj premiera, ampak za mačehovski odnos celotne vlade, dodatno potrjujejo cinične besede ministra za finance, ki se nanašajo na odhode slovenskih podjetij v tujino: »To mantro, da se podjetja selijo na sosednjo Hrvaško, ker so tam ugodnejši davčni pogoji, poslušam že tri leta, odkar sem minister. Samo povem, da so v Bosni še ugodnejši.«

Tudi v Bosni in Hercegovini, ki ni del skupnega trga EU, že investirajo mnoga slovenska podjetja.

Robert Golob podjetnik

“V SBC si želimo politikov, ki bi, namesto ciničnih izjav, delali za naše skupno dobro in bi se trudili, da bi domača in tuja podjetja zaposlovala ljudi, plačevala davke in ustvarjala dobičke v Sloveniji. Le to namreč zagotavlja dobro javno zdravstvo, šolstvo in socialo,” so zapisali.

Dodali so še, da je vlado presenetil tudi upad gradbenih investicij. V SBC – Klubu slovenskih podjetnikov so prepričani, da je do tega prišlo zaradi pomanjkanja delovne sile. To nevarnost izpostavlja tudi bonitetna hiša, na katero se sklicuje minister Boštjančič. Trend pomanjkanja delovne sile potrjuje to, na kar ves čas opozarjajo: Živimo v državi, kjer je delo preveč obdavčeno in se zaradi tega mnogokrat ne izplača.

Ob enotnem trgu dela na področju EU pa to pomeni tudi dodaten odliv tistih kadrov, ki jih slovensko gospodarstvo najbolj potrebuje. Če vlada ne bo spremenila svoje miselnosti in odnosa do podjetnikov, bo Slovenija plačala visoko ceno pasivnosti in ideoloških eksperimentov, so še zapisali v sporočilu za javnost.