Letos Kocjančičeva nagrada nagrajuje istrsko glasbo, note in plese, saj je dobitnik nagrade poznavalec in raziskovalec tega področja.
Nagrajenca je to leto izbrala petčlanska komisija v sestavi priznanih umetnikov in uglednih strokovnjakov s področja kulture ter humanistike: Ines Cergol, Roberta Vincoletto, Edelman Jurinčič, Neva Zajc in Natalija Planinc.
Marino Kranjac se z glasbo slovenske Istre ukvarja že več kot štirideset let. Pomembno je tudi njegovo pedagoško in raziskovalno delo. Skozi glasbo je sodeloval tudi preko meja in zastopal Slovenijo. Za svoje delo je prejel več nagrad na lokalnem in državnem nivoju. Sodeluje z Glasbeno narodopisnim inštitutom pri SAZU v Ljubljani, Slovenskim etnografskim muzejem v Ljubljani, Pokrajinskim muzejem v Kopru in Etnografskim muzejem Istre v Pazinu.
Sodeloval je in je še vedno aktiven v številnih zasedbah, ki negujejo ljudsko glasbo: Istranova, Trio Kras, Pišaći, Stu ledi, Marušić Is Trio, Vruja, Cappella Justinopolitana, Adriavox.
Kranjac je vse od ustanovitve vodja istrske folk skupine Vruja. Po nekajletnem študiju je leta 2015 ustanovil tudi prvi ansambel za staro glasbo v naših krajih in ga poimenoval po svojem mestu Cappella Justinopolitana. Dolga leta sodeluje z etnomuzikologom Dariom Marušićem in je med ustanovnimi člani Kulturnega in etnomuzikološkega društva Folk Slovenija, ki mu predseduje od leta 2017.
V okviru programa Glasbene mladine Slovenije izvaja predstavitve, predavanja in delavnice o istrski ljudski glasbi za osnovne in srednje šole. Prav tako preko društva Folk Slovenija in Javnega sklada za ljubiteljsko kulturo izvaja plesne, vokalne ter instrumentalne delavnice.