Koga bomo volili v Kopru?

Koprski župan Aleš Bržan je v svojem mandatu opravil veliko več, kot se je od njega pričakovalo in veliko več, kot je pokazal njegov predhodnik v svojem prvem mandatu. Čeprav so bile razmere v minulih štirih letih vse prej kot normalne. Najprej trumpovsko krčevito oklepanje oblasti prejšnjega župana (Popovič je v tem smislu prehitel Trumpa), zatem železniška nesreča, potem dve leti pandemije, na koncu še ekstremna suša in vojna v Evropi. Kljub temu so v Kopru vseeno naredili nekaj takih potez, da bi se še Boris Popovič glasno trkal po prsih, če bi uspele njemu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Bržanu je kljub vsemu uspelo ovreči napoved, da bo po Popoviču v Kopru potop in konec sveta. Ni ga bilo. Kopru je šlo v marsičem precej bolje kot prej, vsem bistveno tršim razmeram navkljub. Sedanji župan res ni poskrbel za dvigalo na Markovec, čeprav ga je (medlo, sicer) obljubljal, manj od pričakovanj je vlagal na koprsko podeželje, ni imel ravno sreče s kar nekaj svojimi sodelavci, ni imel največje sreče v dialogu z delom kulture. Privoščil si je celo hudo napako svojega predhodnika in privatiziral občinsko glasilo za lastno predvolilno kampanjo. Če bi hotel biti prava alternativa Popoviču, bi glasilo plačal iz lastnega ali strankarskega žepa. Ne nazadnje ga je podprla najmočnejša državna stranka v državi ta hip. S tem mu je prinesla precej dodatnih točk, kar je jasno iz kampanje, v kateri skoraj ne mine dan, da kateri od ministrov ne bi obiskal Kopra in Istri (ter posredno Bržanu) obljubljal pomoč pri razvoju. To je tudi zasluga bivše tesne Bržanove sodelavke Tamare Kozlovič, ki ima v stranki očitno dovolj vpliva. Sicer pa mu je treba priznati bistveno: da so odnosi v občini (celo v predvolilni kampanji doslej) kot dan in noč v primerjavi s tistimi, ki so jih doživljali v Kopru pred štirimi leti.

Alternativo mu želi postaviti glasbenik in dirigent Patrik Greblo, ki je lahko povsem sposoben in uspešen mož, vendar volivci ne razumejo najbolje, kaj bi jim prinesel novega. Programa obeh kandidatov nista bistveno različna. Niti karakterja njunih osebnosti si nista tako narazen. Greblo vsaj doslej s svojo kampanjo ni nagovoril volivcev do te mere in  na tak način, da bi lahko prepoznali prednosti in alternativo Bržanove politike.

Politične razmere v Kopru so doslej idilične v primerjavi s tistimi pred štirimi leti, vsem eksplozijam in obračunavanju koprskega podzemlja navkljub in navkljub umazanim igram po spletnih omrežjih. Še Boris Popovič je ubral nekoliko drugačno taktiko. Morda je spoznal, da se mu tista izpred štirih let ni najbolj obrestovala. Popovič je dobil nekaj njemu podobnih nasprotnikov. Štiri leta predaha so razblinila  mit, da lahko Koper vodi uspešno samo eden in edini. Zato ocenjujemo, da se bo težko uvrstil v drugi krog. To se bo zgodilo le v primeru, če se bo Patrik Greblo še naprej tako medlo vključeval v predvolilno tekmo. Greblo in Popovič sta si v prvem krogu kot domnevna alternativa Bržanu največja konkurenta, saj si v določeni meri jemljeta volivce, pa čeprav so Greblovi na intelektualno bistveno zahtevnejši ravni. Greblov predvolilni program poudarja razvoj kulture, socialnih programov in gospodarskega razvoja, Popovič v prvih korakih kampanje prireja žurke s pop koncerti in peče čevapčiče. Iz sedanjega razmerja moči ni dvoma, da se bo Bržan uvrstil v drugi krog županskih volitev. Od tega, kdo bo njegov protikandidat, pa bo odvisno, koliko bo Bržan prisiljen popraviti svojo kampanjo.