Koliko lahko prekoračite omejitev hitrosti, da vas radar ne ujame

Če imate za seboj na tisoče kilometrov, ste najbrž že sodelovali v akciji, s katero policisti merijo hitrost in iz prometa izločajo prehitre voznike. Če imate srečo, so vas “ujeli” samo enkrat, kolikokrat ste še bili prehitri, pa je drugo vprašanje. Bolj zanimivo je vsekakor vprašanje, kolikokrat ste bili prehitri samo toliko, da vam je radar “pogledal skozi prste”.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Podatke o tem najdemo v pravilniku o meroslovnih zahtevah za merilnike hitrosti v cestnem prometu.

Pravilnik so prvič po letu 2015, ko je bil uveljavljen, spremenili lani aprila. Kot so pojasnili na Uradu za meroslovje, je to bilo nujno zaradi razvoja in sprememb na področju merilnikov, to je radarskih merilnikov s tehnologijo hkratnega merjenja hitrosti večjega števila vozil in odsekovnih merilnikov hitrosti.

hitrost

Prav tako so se v tem času pojavili prvi merilniki hitrosti, ki temeljijo na 77 GHz tehnologiji, in merilniki hitrosti, ki omogočajo izvajanje meritev hitrosti iz policijskega oziroma redarskega vozila v gibanju med vožnjo na cesti.

hitrost

Večina voznikov bi na vprašanje o tem, koliko znaša odstopanje, ki ga radarji tolerirajo ob merjenju hitrosti, odgovorila z “10 odstotkov”. In bila v zmoti.

Pravilnik čisto zares vsebuje t. i. varnostno razliko, ki določeno prekoračitev omejitve hitrosti tolerira, a ta ni kar povprek 10-odstotna.

hitrost

Pri izmerjenih hitrostih iz nepremične točke, torej stacionarnega radarja, se upoštevajo naslednje varnostne razlike oziroma odstopanja:

5 kilometrov na uro na celotnem področju do vključno 100 kilometrov na uro,
6 kilometrov na uro od 101 kilometrov na uro do 120 kilometrov na uro,
7 kilometrov na uro od 121 kilometrov na uro do 140 kilometrov na uro,
8 kilometrov na uro od 141 kilometrov na uro do 160 kilometrov na uro,
9 kilometrov na uro od 161 kilometrov na uro do 180 kilometrov na uro,
10 kilometrov na uro od 181 kilometrov na uro do 200 kilometrov na uro,
11 kilometrov na uro od 201 kilometrov na uro do 220 kilometrov na uro,
12 kilometrov na uro od 221 kilometrov na uro do kilometrov na uro,
13 kilometrov na uro od 241 kilometrov na uro do 260 kilometrov na uro in
14 kilometrov na uro za hitrosti nad 260 kilometrov na uro.

hitrost

Seveda je pri tem nujno upoštevati tudi to, da lahko analogni števci v avtu kažejo hitrost, ki nekoliko odstopa od vrednosti, ki jo izmeri radar.

In koliko vas bo prehitra vožnja udarila po žepu?

Če vas bodo ustavili v naselju ali zunaj naselja zaradi prekoračitve hitrosti za 10 kilometrov, na avtocesti ali hitri cesti pa za 20 kilometrov na uro, boste plačali globo 40 evrov.

Če boste v naselju prekoračili hitrost za 10 do 20 km/h, boste plačali 120 evrov in pridobili 3 kazenske točke, za prekoračitev 10 do 20 km/h izven naselja pa 60 evrov.

hitrost

No, če boste upoštevali veljavne omejitve hitrosti, lahko na vse, kar ste zgoraj prebrali, preprosto pozabite. Pa srečno!

hitrost