Koliko Slovencev kupuje obleke na spletu

Pixsell je objavil grafični prikaz statistike o navadah spletnega nakupovanja v evropskih državah. Na katerem mestu je Slovenija?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Iz podatkov je razvidno, da je v obdobju zbiranja podatkov kar 80 % Romunov kupilo oblačila prek interneta, sledi Bolgarija s 78 %. 77 % ima tudi Črna gora, kar jo uvršča na tretje mesto te lestvice.

Raziskava je pokazala, da 66 % Slovencev kupuje prek spleta.

Najmanjši odstotek prebivalstva, ki kupuje oblačila prek interneta, je v Estoniji in Latviji.

splet spletno nakupovanje

Stvari, kupljene prek spleta, pogosteje vračamo

Blago, kupljeno v fizičnih trgovinah, se redkeje vrača kot tisto, kupljeno prek spleta. Politike vračila trgovcev vplivajo na odločitve o nakupu 82 % potrošnikov, ki so sodelovali v nedavni raziskavi, ki jo je izvedel ICSC in se nanaša na nakupovalna središča. V vseh kategorijah maloprodaje je 6,2 % kupcev v trgovini vrnilo kupljene izdelke, medtem ko je približno tretjina spletnih kupcev to storila.

Pri nakupu oblačil je 6,2 % kupcev, ki so jih kupili v trgovini, vrnilo kupljena oblačila, enako pa je storilo 22 % kupcev, ki so oblačila kupili prek spleta. Če bi obstajali stroški vračila blaga, kupljenega prek spleta, bi skoraj 80 % kupcev raje vrnilo izdelke v trgovino, 77 % pa bi jih nato raje kupilo v fizični trgovini.

Po raziskavi ICSC spletno nakupovanje resnično povzroča večje stopnje vračila blaga, zlasti pri potrošnikih, ki namerno naročajo artikle, ki jih ne potrebujejo. Kar 87 % anketirancev je povedalo, da naročajo dodatne izdelke, ki jih želijo preizkusiti, računajoč na to, da jih bodo vrnili, če jim ne bodo všeč, poroča Retail Dive.

Šest od desetih anketirancev je izjavilo, da so jim trgovci povrnili celoten znesek in jim rekli, naj obdržijo preizkušene izdelke.

Spletne prevare

Na spletu se žal vse pogosteje dogajajo spletne prevare, ki so postale prava nadloga za številne uporabnike. Tatovi uporabljajo različne metode, da bi pridobili tuj denar, in izkoriščajo anonimnost, ki jo omogoča splet. Zaradi te anonimnosti jih je izjemno težko izslediti, kar še dodatno otežuje pregon in kaznovanje tovrstnih kriminalcev.

Spletne prevare so lahko zelo prefinjene, od lažnih spletnih trgovin, ki ponujajo izdelke po neverjetno nizkih cenah, do lažnih elektronskih sporočil, ki poskušajo pridobiti vaše osebne podatke ali podatke o kreditnih karticah. Zaradi vsega tega je pri nakupovanju preko spleta nujna izjemna previdnost.

Preporočljivo je, da vedno preverite verodostojnost spletne strani, preden opravite nakup. Uporabljajte varne načine plačila in se izogibajte deljenju občutljivih informacij na nezanesljivih spletnih mestih. Prav tako je priporočljivo, da redno spremljate svoje bančne izpiske in takoj poročate o sumljivih transakcijah.

V preteklosti smo pisali o več primerih spletnih goljufij, ki so prizadele tako posameznike kot tudi podjetja.

Bodite previdni in informirani, saj je to najboljša zaščita pred spletnimi prevarami.