Ministrica Stojmenova Duh se je v sredo ponovno znašla v središču pozornosti, potem ko je portal N1 razkril, da je na službenem vozilu v tujini uporabila modre luči, pozneje pa želela doseči, da avstrijski organi ne bi končali prekrškovnega postopka zaradi prehitre vožnje na avstrijski avtocesti.
Prehitra vožnja v Avstriji: Kako se je ministrica skušala izogniti plačilu kazni
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je za STA potrdila, da je v zvezi s to zadevo uvedla predhodni preizkus, v katerem bo preverila morebitne kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Predsednik KPK: Funkcionarji morajo dajati dober zgled
Na dogajanje se je sicer že v sredo odzval predsednik KPK Robert Šumi. O primeru je bil sicer, kot je dejal ob robu srečanja z novinarji ob 20-letnici komisije, obveščen prek medijev, a je poudaril, da mora vsak funkcionar, v tem primeru ministrica za digitalno preobrazbo, dajati dober zgled, tako svojim zaposlenim kot tudi družbi v celoti.
Po njegovih besedah je narobe, če je ministrica vplivala na uporabo modrih luči, kar v Avstriji ni dovoljeno. “Če pa je vplivala, da se prekrškovni postopek v Avstriji ne izpelje do konca, pa je to nesprejemljivo,” je poudaril Šumi.
Komisija za preprečevanje korupcije s sumom kršitve zakona o javnem naročanju
KPK je sicer v zvezi z ministrico nedavno zaznala tudi sum kršitve zakona o javnem naročanju pri nakupu računalnikov. Tudi iz nedavno objavljenega končnega revizijskega poročila računskega sodišča o realizaciji lanskega proračuna izhaja, da ministrstvo za digitalno preobrazbo pri nakupu računalnikov ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti. Prav zaradi spornega nakupa Stojmenovo Duh v petek čaka že druga interpelacija.
Ob kopičenju očitkov vse večje nezadovoljstvo z ministrico veje tudi iz koalicije in iz vrst njenih strankarskih kolegov v Svobodi. Nezadovoljen naj bi bil tudi premier Robert Golob, ki se službeno mudi v New Yorku.