Vprašanje, kako bi se zgodba s trideset tisoči litri izteklega kurilnega olja obrnila, če ne bi v začetku maja upravljalec izolske marine, podjetje Porting, Občino Izola in pristojne inštitucije obvestilo o obsežnem razlitju. Na občini so ob tem zapisali, da verjamejo, da bi bilo mogoče ublažiti nastalo okoljsko škodo, če bi povzročitelj ravnal odgovorneje že pred meseci, hkrati pa so pojasnili, da občina ni pristojna ugotavljati izvora razlitja in presojati o morebitnih posledicah. Na občini so nam pojasnili tudi, da je bila njihova Civilna zaščita o razlitju uradno seznanjena sočasno z vodstvom občine, naloga civilne zaščite pa je ukrepati ob interventnih dogodkih. »Ker že poteka sanacija območja po izlitju nevarnih snovi, CZ pri tem ni deležnik/ne sodeluje,« razlagajo na občini.
Direktor trdi, da delujejo transparentno
A direktor hotela Delfin, Miloš Milivojević pravi, da so 30. decembra lani ob ugotovitvi izlitja nemudoma obvestili klicni center (organ pristojen za obveščanje) na telefon 112 ter hkrati izvedli nujne ukrepe, da se je takoj preprečilo nadaljnje puščanje in da so se zmanjšale škodljive posledice. »Ob izlitju smo obvestili vse pristojne inštitucije: gasilce, inšpektorja za okolje, civilno zaščito, Sektor za varovanje obalnega morja (SVOM), Dravo in policijo,« je naštel v intervjuju za naš spletni portal.
26. januarja so nato ugotovili, da je bilo izlitega več olja, kot so ocenili na začetku, ko so mislili, da je šlo za enodnevni dogodek: »Takrat smo o novih količinah obvestili inšpektorat, dan kasneje, 27. 1. 2023, smo pristojnim službam poslali poročilo o izvedenih aktivnostih. 30.1. 2023 smo ponovno predstavili aktivnosti, ki smo jih izvajali z namenom sanacije. Poleg takojšne sanacije vseh zaoljenih jaškov in meteornih cevovodov smo pristopili k sondiranju zemljin, ki ni pokazalo onesnaženja. Izvajati smo pričeli dnevni monitoring vseh cevovodov in jaškov v akvatoriju marine. Prav tako smo, skladno z načrtom, kupili in montirali 150 metrov zaščitne pregrade vzdolž obale ter s tem preprečili nadaljnje onesnaževanje morja. 6. 2. 2023 smo poslali poročilo o izvedenih aktivnostih,« je pojasnil Milivojević in dodal, da so vse aktivnosti (postavitev baraž, sondiranje zemljin, …) potekale javno. »Nismo jih prikrivali, resnično smo želeli in še vedno želimo narediti največ in najbolje kar lahko, da omejimo iztekanje kurilnega olja.«
Policisti so po zaključeni obravnavi izlitja po zakonu o vodah uvedli postopek o prekršku, glede na zadnje ugotovitve pa preučujejo tudi, ali gre za znake kaznivega dejanja zaradi obremenjenosti okolja.
Kot je še razložil direktor hotela, izvajajo dnevni monitoring vseh cevovodov in jaškov v akvatoriju marine. V primeru pojava oljnih madežev pa s pomočjo podjetja Eko Plus izvajajo čiščenje zaoljenih voda. V začetku junija so ponovno pregledali in prečistili vse jaške ter prečistili tudi lovilce maščobo v marini, ker niso delovali zaradi mulja in ostale umazanije.
Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) so rezultati preliminarnega vzorčenja kopalnih voda na območju Izole v skladu s predpisanimi normativi. Z vzorčenjem so preverjali tudi vsebnost mineralnih olj na območju kopališča Hotela Delfin, kjer jih niso zaznali.
11. maja so za nesrečo izvedeli na Agenciji za okolje in prostor, kjer so pričeli ugotavljati, ali je nastala okoljska škoda, kot jo določajo okoljski predpisi na zavarovanih živalskih in rastlinskih vrstah in habitatih. Ugotovili so, da zaenkrat okoljska škoda ni nastala, na ARSO pa pravijo, da nadaljujejo s pozivi, v katerih onesnaževalcu nalagajo ukrepe za zmanjševanje onesnežanja.
Dve odločbi inšpektorata
Ukrepal je tudi okoljski inšpektorat, kjer pravijo, da so bili o izlitju obveščeni konec decembra. Po prvi odločbi, s katero so hotelu Delfin odredili ukrepe za preprečitev nadaljnjega obremenjevanja okolja, so zaradi ugotovljenih kršitev Uredbe o skladiščenju nevarnih tekočin v nepremičnih skladiščnih v začetku junija izdali še drugo odločbo. Z njo so hotelu naložili, da mora zagotoviti preverjanje ukrepov za preprečevanje iztekanja nevarnih tekočin iz podzemnega nepremičnega rezervoarja (občasni pregled in prvi pregled izpraznjenega nepremičnega rezervoarja), ki jih lahko preverja le akreditiran izvajalec preverjanja, in popraviti načrt ravnanja z nevarnimi tekočinami, s katerim se določijo ukrepi za preprečevanje iztekanja ali razlitja nevarnih tekočin v okolje.
Olje je v zemljini in kamnini
16. maja so na povabilo Hotela Delfin, skupaj s predstavniki ARSO, ogled mesta razlitja izvedli tudi strokovnjaki z Geološkega zavoda Slovenije in se seznanili s potekom dogodkov ter do takrat izvedenimi ukrepi. V začetku junija so izdelali deset piezometričnih vrtin in en jašek oziroma izkop. »Kurilno olje je bilo s temi preiskavami dejansko odkrito. Zadržalo se je v ožjem območju med mestom izlitja in obalo,« nam je pojasnila Urška Šolc z Geološkega zavoda. Po njihovih ocenah je iskana količina ostala na tem območju in ni stekla nikamor drugam. »V podtalju se še vedno nahaja večji del preostalega kurilnega olja. Kurilno olje se zadržuje v porah, torej prazninah v zemljini in kamnini. Tam, kjer je bolj porozen material (grušč, gramoz), se lahko zadržuje več kurilnega olja kot v glinastem in meljastem materialu. Delež gruščnatega ali glinastega materiala je odvisen od gradbenih del, ki so bila na tem območju izvedena v preteklih letih,« je razložila strokovnjakinja in dodala, da se največ olja nahaja v umetnih zasipih kanalizacijskih vodov in nekdanjih gradbenih jam. A tudi ti zasipi niso homogeni in so sestavljeni iz različnih materialov. Prav zato je razporeditev zadržanega olja dokaj težko ugotavljati.
Kot so še povedali na Geološkem zavodu, se za preprečevanje, da bi se olje izlivalo v morje, načrtuje zajemanje in odstranjevanje najbolj mobilnega dela onesnaženja, ki se nahaja v najbolj prepustnih delih podtalja. Najprej bo s črpanjem odstranjen ta, najbolj mobile del onesnaženja. S tem se bo v največji meri omejilo iztekanje v morje. Na podlagi rezultatov teh ukrepov pa bodo določeni nadaljnji pristopi in tehnike.