Konec tedna znova pozeba: Kako zaščititi nasade?

Ker se nam konec tega in v začetku prihodnjega tedna obeta nov vdor hladnega zraka, katerega posledica je lahko spomladanska pozeba v nasadih in s tem velika gospodarska škoda, so strokovnjaki z ljubljanske biotehniške fakultete pojasnili, kako je mogoče zaščititi nasade.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Prihodnji teden znova pozeba

Po trenutnih napovedih bo v nedeljo tudi Slovenijo dosegel mrzel polarni zrak. S ponedeljkom se tako lahko najnižje temperature marsikje spet spustijo pod ledišče.

Oroševanje najbolj učinkovito

Eden izmed najučinkovitejših načinov boja proti izgubi pridelka zaradi nizkih temperatur je oroševanje, ki pa ima tudi določene omejitve, je zapisala profesorica na Biotehniški fakulteti Metka Hudina.

“Za pravilno oroševanje je potrebna zadostna količina vode. Oroševanje je učinkovito le ob brezvetrju oziroma le ob zelo šibkem vetru,” je opozorila. Dodala je, da v primeru nepravilnega oroševanja lahko škodo še povečamo.

pozeba

Ogrevalni sistemi

V boju proti pozebi so učinkoviti tudi ogrevalni sistemi, pri čemer morajo grelna telesa zaradi velikih toplotnih izgub oddajati bistveno več toplote, kot se jo dejansko izgubi iz sadovnjaka ponoči.

“Zaradi teh izgub je ta način zaščite izjemno drag. Uporabljamo lahko peči na različna goriva, kot so: olje, plin, briketi, drva itn.,” je zapisala profesorica. Dodala je, da se pogosto uporabljajo tudi parafinske sveče, ki pa so zelo drage in primerne le za kratkotrajne in zanesljive pozebe, njihov učinek pa je optimalen le ob brezvetrju.

Horizontalne vetrnice

Pozebo je mogoče preprečiti tudi z uporabo horizontalnih vetrnic, ki mešajo hladnejši zrak pri tleh s toplejšim zrakom višje, vendar so vetrnice, kot navaja Hudina, učinkovite le, ko hitrost vetra ne presega 2,5 metra na sekundo. Dimljenje sadovnjakov medtem ustvarja umetno meglo, ki zadržuje toploto v nasadu.

“Ta metoda je danes zastarela in za okolje škodljiva, saj so jo uporabljali predvsem za preprečevanje pozeb v dolinah v brezvetrju,” je zapisala v sporočilu za javnost.

pozeba

Uporaba biostimulantov

Med možnostmi pa sta tudi uporabo biostimulantov na podlagi aminokislin ali na podlagi alg.

Biostimulante na osnovi aminokislin strokovnjaki priporočajo, da se uporabijo vsaj dvakrat, z začetkom v fazi pojava prvih lističev preventivno, ne glede na mogočo pozebo. “Ob napovedani pozebi uporabimo pripravke na osnovi aminokislin dva dneva pred napovedano pozebo. Zelo pomembno je, da uporabimo pripravke, ki vsebujejo velik delež prostih aminokislin, še zlasti glicina, prolina in hidroksiprolina,” je poudarila Hudina.

Uporabo biostimulantov na osnovi izvlečka morskih alg pa se priporoča kot preventivo (dvakrat na začetku brstenja) ali/in po škodi zaradi nizke temperature (dvakrat v razmiku 5-7 dni). Hudina svetuje, da se izbirajo pripravki, ki vsebujejo čim večji delež suhe snovi. “Če nimamo zgrajenega oroševalnega sistema, ogrevalnih sistemov ali drugih načinov zaščite nasada pred nizkimi temperaturami, lahko uspešno zmanjšamo posledice nizkih temperatur z uporabo biostimulantov na podlagi aminokislin in alg,” je poudarila.