Koprčana, zaradi katerih vemo, kako točno so skakalci odrinili v Planici

Marko Jeklar in Dean Mozetič sta inovatorja iz Kopra, ki sta zaslužna za analizo točnosti odriva skakalca, ki smo jo gledalci letos lahko spremljali prek malih zaslonov med spremljanjem poletov v Planici.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Marko Jeklar, elektronik iz Kopra, je leta 2017 priznanemu slovenskemu strokovnjaku in funkcionarju s področja smučarskih skokov Jelku Grosu poslal elektronsko pošto, v kateri je predstavil svojo idejo o tehnologiji, ki bi izračunala točnost odriva smučarskega skakalca na odskočni mizi, podatek pa bi se izpisal tudi na televizijskih ekranih. Ideja je bila Grosu takoj všeč. Vključil se je tudi zdaj že pokojni režiser Dejan Čretnik. A izkazalo se je, da je Jeklarjeva ideja še pred časom, saj tehnologija zanjo še ni bila zrela. Pred štirimi leti pa se je Jeklarju pridružil kolega, fizik Dean Mozetič, prav tako Koprčan, pridobila sta najnovejšo tehnologijo in zadeva je lahko stekla. “Ideja je bila res da moja, a brez Deana ne bi bilo realizacije projekta,” pravi Jeklar.

Tako smo lani prvič ob spremljanju poletov iz Planice prek televizijskih ekranov na zaslon dobili še podatek o točnosti skakalčevega odriva.

“Lanišek je denimo zadnji skok odskočil v nulo,” o letošnji Planici z zanosom pove Jeklar. To pomeni, da je skočil ravno v trenutku, ko je bila sredina njegovih stopal na koncu odskočne mize. Poenostavljeno opisano, Jeklar in Mozetič te podatke pridobita tako, da jima iz režije pošljejo video iz ultraslowmotion kamere, na katerem nato poiščeta ta pravi kot v kolenu skakalca. To jima zdaj vzame sedem sekund, lani sta jih denimo potrebovala deset, v prihodnje bosta ta čas še skrajšala. Podatek nato pošljeta nazaj v režijo, ki grafiko prikaže v televizijskem prenosu ob počasnem posnetku.

Nekaj podobnega merijo med prenosi nogometnih tekem, ko komentator pridobi podatek o tem, koliko je določeni nogometaš na tekmi pretekel. Pri smučarskih skokih česa podobnega ni meril še nihče, tako da gre za inovacijo koprskih strokovnjakov.

Jeklar in Mozetič sta pred tem projektom svoje znanje pilila znotraj ekipe v koprskem podjetju Harpha sea, kjer so bili zelo razvojno orientirani in so se lotevali različnih projektov. Jeklar, po očetu navdušenec nad smučarskimi skoki, se je nato domislil merjenja točnosti odskoka pri skakalcih. Poleg tega lahko posredujeta tudi podatke o silovitosti odskoka in smeri odskoka, a so ju s televizije posvarili, da bi bilo lahko podatkov za prikaz na ekranu naenkrat preveč, komentator pa bi se prav tako lahko izgubil v njih. “Zato smo se omejili le na preciznost, ki je zelo preprosta za razložiti,” pravi Mozetič.

V Planici bi lahko s pomočjo teh podatkov trenirali

Bi bili pa preostali podatki lahko koristni za trenersko stroko. Ideja je, da bi sistem v Planici inštalirali za treninge. Kot je pojasnil Jeklar, mu je bil pri razvoju inovacije v pomoč Cene Prevc, h kateremu se je v Škofjo Loko zapeljal na kavo, da mu je pojasnil skakalčev vidik zadeve, čez kakšnih štirinajst dni, ko se letošnja Planica poleže, pa bo stopil še do trenerjev in jih povprašal, ali jih zadeva zanima.

V tesnih odnosih je tudi s Sandrom Pertilom, direktorjem skakalnih tekmovanj za svetovni pokal pri FIS (Mednarodni smučarski zvezi), projekt ima tudi podporo same zveze, saj vsaka novost pripomore k popularizaciji smučarskih skokov. Kot je Pertile dejal Jeklarju, bo novost s prikazom točnosti odskoka predlagal tudi za prihodnje zimske olimpijske igre.