Korenika: »Odgovor ‘ne da se’ zame ni sprejemljiv«

Občinski svet občine Piran je na seji v sredo obravnaval tudi tri točke dnevnega reda, katerih predlagatelj je bil sam Župan Občine Piran Andrej Korenika brez občinske uprave, v vlogi poročevalca pa je nastopil zunanji pravni strokovnjak Franci Matoz.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Župan je svetnicam in svetnikom pojasnil, da se je za to odločil, ker mu občinska uprava ni uspela najti poti do realizacije ene izmed ključnih obljub iz njegovega volilnega programa, in sicer gradnje novih stanovanjskih stolpičev za občanke in občane v Luciji.

»Ker odgovor ‘ne da se’ zame ni sprejemljiv in ker so me seznanili, da dodatnih stavbnih zemljišč ne bomo mogli določiti niti v novem OPN, sem se oprl na pravno mnenje zunanjega strokovnjaka. Hitro smo ugotovili, da imamo v občini veliko nepozidanih stavbnih zemljišč, ki so pravzaprav fiktivna, saj na njih v resnici ni mogoče graditi, ker si je to občina preprečila sama. Ugotovili smo, da ustrezni prostorski ati že obstajajo in da si mora občina le razvezati roke in jih na pravno dopusten način spraviti nazaj v življenje. V Luciji bomo zgradili bloke, ker naši otroci ne morejo živeti v hotelih, ampak potrebujejo stanovanja,« je bil odločen župan.

 

Svetnice in svetniki so tako v nadaljevanju seje ugotovili, da Odlok o sprejemu zazidave Lucije II iz leta 1974 ni bil v celoti realiziran, kot je Občinski svet Občine Piran napačno ugotovil leta 2001 in da je na tem območju mogoče zgraditi dodatne stanovanjske stolpiče. Ponovno pa so uveljavili tudi OPPN Ob Belokriški, ki ga je Ustavno sodišče RS razveljavilo zaradi preuranjene objave v Uradnem listu leta 2018. Ker ustavno sodišče ni presojalo vsebine odloka in ker je bil odlok sprejet zakonito in po predpisanem postopku, ga po mnenju Francija Matoza občina sme ponovno uveljaviti ter tako občankam in občanom vrniti pravico do referenduma, ki jim je bila zaradi preuranjene objave odvzeta leta 2018. Na ta način bo omogočila tudi vnovično določitev namenske rabe zemljišč znotraj OPPN Ob Belokriški, kar od občine zahteva 71. člen Ustave Republike Slovenije in zaradi česar so posamezni lastniki zemljišč na tem območju že vložili milijonske odškodninske tožbe proti občini.

» Vem, da so nekateri pričakovali, da bom isti, kot so bili vsi župani pred mano. Da bom prišel v pisarno, ugotovil, da se ne da nič narediti in potem štiri leta čakal na naslednje volitve. To jaz nisem in ne bom postal. Zato sem pripravljen tudi na drugačne rešitve, kot moji predhodniki. Pri izvajanju našega volilnega programa me ne bodo ustavile niti različne interesne skupine, ki skrbijo, da se v Piranu stvari že desetletja ne premaknejo z mesta, niti togo razmišljanje občinske uprave, niti pritisk medijev … Nimam težav s tem, da se komu te poti zdijo nenavadne ali sporne. Zame je pomembno le, da zastavljeni cilj dosežejo hitro, učinkovito, zakonito in v dobro naših občank in občanov, « je sklenil župan Korenika.

Svetnice in svetniki so na 15. seji sprejeli tudi Predlog Odloka o spremembi in dopolnitvi Odloka o turistični taksi v Občini Piran v drugi obravnavi, Predlog spremembe Pogodbe o ustanovitvi Turističnega društva Portorož g.i.z., ter Predlog Sklepa o spremembi in dopolnitvi Sklepa o določitvi javne infrastrukture na področju kulture v Občini Piran. Poleg tega so obravnavali Predlog investicijskega programa za investicijsko vzdrževalna dela na J traktu Osnovne šole Cirila Kosmača Piran. Med drugim so sprejeli Letno poročilo Javnega podjetja OKOLJE Piran d.o.o. za leto 2023 in Letno poročilo Javnega zavoda kulturni, kongresni in
promocijski center Avditorij Portorož – Portorose za leto 2023. Prav tako so potrdili Predlog Sklepa o soglasju k porabi presežka prihodkov nad odhodki Avditorija Portorož – Portorose za leto 2023 ter Predlog programa dela in finančni načrt Avditorija Portorož – Portorose za leto 2024. Na koncu so obravnavali še Poročila o delu Nadzornega odbora Občine Piran.