“V praksi se kaže, da je pomorsko dobro, ki je posebnega interesa in pod zaščito države, v naravi nezaščiteno in prepuščeno samovolji in arogantnosti predvsem velikega kapitala, ki mu pri tem žal pomaga lokalna in regionalna oblast. Osebno poznam preveč primerov arogantne in nezakonite uzurpacije pomorskega dobra. Včasih je ta uzurpacija tako nepremišljena, da se pomorsko dobro uporablja (in pogosto tudi uniči) brez koncesije ali gradbenega dovoljenja, včasih pa se nezakonito razpolaganje z pomorskim dobrom izvaja nekoliko bolj subtilno in prečiščeno s koncesijami in gradbenimi dovoljenji, vendar nezakonito, kot je storjeno v konkretnem primeru,” je pojasnil Mujagić.
Aktivist iz Malega Lošinja je v pismu, ki ga je naslovil tudi na ministra Olega Butkovića, precej jasen in konkreten.
Prva nepravilnost se po njegovem mnenju kaže v nedovoljenem angažiranju umaškega župana Vilija Bassaneseja, kar je Mujagić podrobno obrazložil v svojem dopisu.
“Postopek podelitve te koncesije je nepooblaščena oseba (župan) začela nezakonito brez potrebnih pripravljalnih dejanj, ne da bi določila meje pomorskega dobra, ne da bi določila meje obsega koncesije, ne da bi izdelala študijo ali analizirala upravičenost koncesije, ne da bi ugotovila gospodarske vsebine, za katere se zahteva koncesija za gospodarsko dejavnost. S prvotno odločbo se začne postopek podelitve koncesije za gospodarsko rabo pomorskega dobra brez vsebine koncesije. Torej, koncesija se daje za nič ali za karkoli. In to je področje posebnega interesa za Republiko Hrvaško,” je med drugim poudaril Mujagić in dodaja, da je očitno za postopek podelitve te koncesije namesto dejanj, ki jih predvideva zakon in uredba, zadoščala le želja investitorja, da prosto razpolaga z 2.030 m2 pomorskega dobra oziroma plaže.
“Predvidevam, da se bo na preklic odločitve čakalo 30 dni, da bo Petram to sezono nekako pripeljal do konca. Ob prenehanju koncesije mora prenehati tudi gradbeno dovoljenje, ki je še vedno nično in nezakonito. Po tem je treba vse vrniti v prvotno stanje. To bo drama. Mislim, da se še ne zavedajo, kaj ta odločitev pomeni,” je še povedal Mujagić.
Včeraj so se na dogajanje odzvali tudi v puljski iniciativi Možemo! “Veseli nas, da se je tudi z našim majhnim prispevkom zgradil primer, na podlagi katerega bo razveljavljena odločba mesta Umag o podelitvi koncesije podjetju Čista voda projekt d.o.o., to je Petram Resortu,” so zapisali in dodali, da pričakujejo tudi nadaljevanje nadzora v primeru izdaje gradbenega dovoljenja za promenado, plačano z denarjem občanov Umaga v višini 1,2 milijona evrov. Čeprav bi po prostorskem načrtu UPU Alberi morala biti omenjena promenada 100 metrov od obale, se v naravi gradi na sami obali, natančneje na pomorskem dobru, ki povezuje Resort Petram in Hotel Kempinski.
“Gre za trenutno največje opustošenje hrvaške obale, ki se dogaja na območju Savudrije,” so poudarili v Možemo! “Koncesija je odvzeta, a uničenje pomorskega dobra je trajno. Zaslužena kazen ne bo popravila uničene obale, bo pa pomemben signal mestnim oblastem, ki so naklonjene pohlepnim investitorjem,” so še sklenili.