Kulturna in naravna dediščina slovenske Istre na enem mestu

Deli novico s tvojimi prijatelji

Projektna jesen je bogata z mnogimi rezultati, ki jih je ustvarilo partnerstvo štirih obalnih občin oziroma njihovih predstavnikov.

 width=

Poletje in pričetek jeseni v slovenski Istri sta bila poleg sonca, morja in živahnega vrveža zaznamovana tudi z mnogimi pripravami na zaključek projekta #BUTMUZ, Mreža in virtualizacija butičnih muzejev podeželja LAS Istre. Projekt, katerega že sam akronim #BUTMUZ namiguje na digitalizacijo, je namenjen promociji, digitalizaciji podeželja slovenske Istre in njenih butičnih muzejev. Združeni v partnerstvo pod okriljem LAS Istre sodelujejo Občina Izola kot vodilni partner, TZ Izola, Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran, Inštitut IRRIS in Občina Ankaran.

 

Osrednji cilj je vzpostaviti spletno mesto, na katerem bo zbrana kulturna in naravna dediščina slovenske Istre. V tej mreži bo predstavljenih približno 300 eksponatov in lokacij, ki so povezane z dediščino slovenske Istre. Večina je bila posneta v sodobnih tehnikah, na ogled pa bodo tudi arhivske fotografije in ostali materiali. Spletno mesto bo uporabno orodje, h kateremu se bodo zatekli obiskovalci, kar pa je še pomembneje, predstavljalo bo nabor digitalizirane dediščine, ki bo na privlačen in praktičen način približana tudi mlajšim generacijam.

 width=

Zavest o dediščini bližje tudi mladim

 

Z zavedanjem o pomembnosti ohranjanja dediščine je projekt ciljno naravnan tudi na mlajšo generacijo. Nastalo je namreč učno gradivo (delovni zvezek, priročnik za učitelje in starše) za drugo triado osnovnih šol.

 

Da bo obiskovalcem olajšano raziskovanje bogate dediščine obalnega in priobalnega območja, so v projektu nastali štirje turistični itinerariji, ki lahko služijo kot načrt poti ali zgolj ideja za izlet. Za vse, ki bi Istro in njeno zaledje radi začutili v njeni polnosti, pa je sestavljen tudi dvodnevni itinerarij, ki omogoča poleg dediščine doživetje okusov in resnično občutenje utripa zelenega podeželja.

 

Predstavitve turističnega produkta

 

Kot rečeno, je jesen čas zaključka projektnih aktivnosti. V tem mesecu partnerstvo izvaja predstavitve turističnega produkta in itinerarijev za širšo javnost – novinarje, turistične delavce, v novembru pa bo potekala tudi spletna oglaševalska kampanja.

 width=

Izdelane bodo strokovne podlage v obliki dokumenta za identifikacijo novega butičnega muzeja slovenske ribiške in industrijske dediščine z investicijskim programom in akcijskim načrtom del za vzpostavitev interaktivne hiše ribiške industrije Slovenije (butičnega muzeja ribištva in ribiške industrije) na območju nekdanje tovarne ARGO v Izoli.

 

Projekt je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

 

Vir in foto: Občina Izola