POKUKAJMO V KUHINJO ZNANIH OBRAZOV
Bruno Šulman
Da je v življenju vse mogoče in da je res prav, da poslušamo svoj notranji glas, dokazuje letošnji zmagovalec oddaje Masterchef Slovenija Bruno Šulman!
Študent psihologije si ob prijavi na oddajo ni predstavljal, da bo prišel do finala, kaj šele do zmage. Kot mi je sam zaupal, so ga starši vedno pri vsem podpirali, razen pri prijavi na Masterchefa. Niso bili ravno proti, vendar ga niso niti spodbujali. In še dobro, da jih Bruno ni poslušal!
Zadevo je vzel v svoje roke, se podal na novo pot in na koncu vse pustil odprtih ust. Postal je zmagovalec 7. sezone, si prislužil laskavi naziv, krasen pokal in denarno nagrado, ki jo bo porabil za nadaljnje šolanje v tujini.
Plani? »Kratkoročni plan je ustvariti čim več dogodkov, kjer se bo dalo poizkusiti mojo hrano, potem pa bi čez kakšni dve leti, po končanem študiju, rad odšel v tujino po novo znanje in nato kasneje odprl svojo restavracijo in prodrl v vrh slovenske kulinarike. Takšne so moje sanje.«
Sanje, za katere vemo, da se bodo uresničile! Do takrat pa smo vabljeni na kulinarične dogodke, kjer bomo lahko poizkusili Brunove jedi. Pred tem pa si bomo doma eno kar sami pripravili.
»Dnevi so vedno toplejši, barvitejši in takšna naj bodo tudi naša kosila. Zdaj ni čas za mastne zrezke, ampak za lahke ribe! Tukaj je recept za zdrav krožnik s sočnim lososom in barvito zelenjavo.”
LAHEK POLETNI LOSOS
SESTAVINE (za 2 osebi):
2 fileja lososa (s kožo)
3 veliki korenčki
žlica sezama
½ žličke medu
pomarančna lupinica
250 g svežega ali zmrznjenega graha
pest bazilike
3 žlice olivnega olja
sol, poper, olje
POSTOPEK:
Losos: Lososa najprej damo iz hladilnika, da je vsaj 10 minut na sobni temperaturi. Rahlo zarežemo kožo, da se bo lepše spekel in se koža ne bo strgala. Dobro ga nasolimo na strani s kožo in malo manj na drugi strani. Vzamemo ponev, po možnosti tako, na katero se hrana ne prime (“non stick”), jo dobro segrejemo in damo malo olja (žlico do dve). Lososa osušimo s papirnato brisačko in ga damo v ponev s kožo navzdol. Pritisnemo ga, da se koža ne začne upogibati in da bo hrustljav po celi površini. Ponev mora biti dovolj vroča, tako da moramo slišati cvrčanje. Večino časa ga pečemo na strani s kožo, to je približno 5 minut oz. dokler koža ni lepe zlate barve in hrustljava. Nato file obrnemo in ga le dobre pol minute pečemo na drugi strani.
Korenček: Pečico segrejemo na 200 stopinj celzija. Korenje narežemo na približno enakomerne kose in ga damo v pekač. Prelijemo ga z malo olivnega olja, solimo, popramo in ga pečemo približno 40 minut, vmes ga enkrat do dvakrat premešamo. Ko je korenje pečeno, dodamo med in naribamo malo pomarančne lupinice ter ga posujemo s sezamom in premešamo.
Grahov pire: Grah kuhamo v slanem kropu približno 20 minut. Nato ga odcedimo in ga skupaj z olivnim oljem, baziliko in malo soli zmiksamo (s paličnim mešalnikom) v gladek pire. Če želimo bolj gladko teksturo, mu dodamo še žlico do dve smetane ali vode, po želji pa ga lahko še pretlačimo skozi cedilo.
Za konec pa še uporabite svojo domišljijo in vse elemente lepo postavite na krožnik, kot če bi jih predstavili sodnikom Masterchefa. Dober tek!
Klara Beltram