Lahko oljčno olje segrevamo?

Oljčno olje je ena izmed nepogrešljivih sestavin skoraj vsake kuhinje. Vendar pa obstaja mit, da naj bi med njegovim segrevanjem nastajale škodljive transmaščobne kisline.

Deli novico s tvojimi prijatelji

S kuhinjo in kuhanjem so povezani različni miti. Nekateri miti krožijo že leta, nekateri pa se jih oklepajo in se prikrajšajo za užitek ali zdrav obrok. Tako obstaja mit o škodljivosti oljčnega olja pri segrevanju, kar ni res!  Oljčno olje zaradi visoke vsebnosti enkrat nenasičenih maščob in antioksidantov termično celo bolj stabilno, kot mnoga druga rastlinska olja

Kot so poudarili na spletni strani prehrana.si, pri segrevanju  se zmanjšuje vsebnost v oljčnem olju vsebovanih zdravju koristnih polifenolov in vitamin E, zato je še posebej najbolj kakovostna ekstra deviška olja res priporočljivo uporabljati predvsem za pripravo hladnih jedi, brez segrevanja.

V primerjavi z rafiniranimi rastlinskimi olji ohrani tudi več koristnih snovi.

Obstaja več dejavnikov, ki vplivajo na obnašanje oljčnega olja pri segrevanju: kakovost olja (ekstra deviško, deviško …), načina priprave hrane, razmerja med količino olja in živilom (npr. pri cvrenje ali pečenje), časa in temperature segrevanja itd. Strokovnjaki priporočajo, naj bo čas segrevanja oljčnega olja čim krajši, če želimo, da se ohrani čim večji delež zdravju koristnih polifenolov in vitamina E.

Oljčno olje lahko brez skrbi uporabljate tudi pri pečenju med 180 in 230 °C.